Poskládat pohnuté osudy Milady Horákové do filmu trvalo devět let. Jaký je očekávaný snímek?

18. říjen 2017

Celovečerní film Milada je nejočekávanějším díle českého filmového podzimu. Vypráví o pohnutém osudu Milady Horákové, političky, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu v roce 1950 popravili, ale představuje ji i jako milující manželku a matku s problematickým vztahem k dceři Janě. Snímek, který režisér, scenárista a producent David Mrnka připravoval devět let, dorazí do českých kin 2. listopadu.

„Chtěli jsme odhalit trochu privátnější stránku Milady Horákové, takže to nebude taková ikona, kterou jsme z ní udělali. Myslím, že v dnešní době, kdy máme komunistickou stranu, paní Semelovou a pana Filipa, je to velice aktuální téma. Chceme ukázat, jak komunisté fungovali, jak fungují a jak se vůbec nezměnili," říká Mrnka.

Tvůrci filmu pracovali i s dosud neobjasněnými skutečnostmi, jakou je například údajná sebevražda ministra zahraničí Jana Masaryka. Přiklánějí se k verzi, že šlo o politickou vraždu. „Selský rozum napovídá, že Jan Masaryk se asi neučil baletu na střeše Černínského paláce a nespadl pět metrů od okna. Podle dostupných prostředků ukazujeme, jak to asi bylo a ať si o tom divák udělá svůj vlastní názor," podotýká režisér, který očekává negativní ohlasy, které se budou snažit zpochybnit historickou věrohodnost jeho snímku.

Podkladem ke scénáři byly Mrnkovi materiály, které mu poskytla Horákové dcera Jana Kánská, na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců. Film začal točit loni v listopadu. Kromě Prahy snímek vznikal v dalších autentických lokalitách, v Terezíně, na Šumavě a u Hradce Králové, odkud pocházel Bohuslav Horák. Do titulní role Horákové obsadil Mrnka izraelsko-americkou herečku Ayelet Zurerovou.

Z filmu Milada

„Ten příběh mě velmi zasáhl, zejména když jsem se setkala s dcerou paní Horákové Janou, která je stejně stará jako moje matka pocházející ze slovenské Spišské Nové Vsi. To mi pomohlo k emocionálnímu uchopení postavy Horákové. Odpor žen proti komunismu mě velmi překvapil svojí silou," uvedla rodačka z Tel Avivu, která vzbudila pozornost hned svou první anglicky mluvenou rolí manželky Erica Bany ve filmu Stevena Spielberga Mnichov.

Filmový publicista Tomáš Seidl ve vysílání Českého rozhlasu řekl, že si ale není jistý, jestli bude film srozumitelný například pro zahraniční diváky. Podle něj je nutné mít aspoň základní povědomí o životním příběhu Milady Horákové. „Děj se odehrává v širokém časovém rozpětí od roku 1933 až do roku 1950 a sumarizuje poměrně hodně událostí z osobního i politického života Milady Horákové. Chvílemi mi film připadal víc jako encyklopedické heslo nebo dokudrama než jako hraný film," říká Seidl.

Natáčení filmu Milada - Vladimír Javorský a režisér David Mrnka

Jako prokurátorka Ludmila Brožová se představí Aňa Geislerová, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se objeví Američan Robert Gant, diplomata hraje Vladimír Javorský. Další role ztvární Vica Kerekes, Ivana Chýlková, Alena Mihulová, Taťjana Medvecká a Hana Vagnerová. Předsedu vlády Klementa Gottwalda hraje Jiří Vyorálek, stejně jako v cyklu České století.

Mrnka žije v USA. Česko opustil po maturitě, v Austrálii vystudoval film a za prací se přesunul do zákulisí amerických filmů a televizí. Produkoval zprávy pro televize CNN, BBC a podílel se na přípravách pořadu Larry King Live.

autoři: Radiožurnál , Regina Květoňová | zdroj: ČTK
Spustit audio