Pozor na nevhodné kombinace léků, nebezpečí číhá i v grapefruitu

některá antirevmatika je nebezpečné kombinovat (ilustrační foto) - Foto: Jan Rosenauer

některá antirevmatika je nebezpečné kombinovat (ilustrační foto)Foto: Jan Rosenauer

Tabletky bezesporu zlepšují prevenci i léčbu mnoha onemocnění, někdy nás mohou chránit před pocitem bolesti. Je však dobré vědět, že kombinace dvou nebo více léčiv bývá nebezpečná a může dokonce ohrozit náš život. Právě na nevhodnou kombinaci léků se dnes zaměříme s doktorem Pavlem Rusým.

Co hrozí při nevhodné kombinaci volně dostupných léků? 

„Léky, ať už volně dostupné, nebo na předpis, mohou vstoupit do takzvané interakce, tedy vzájemného ovlivnění. Výsledkem může být snížení nebo naopak zvýšení účinku daného léku. Dochází-li k potenciaci, může to s sebou přinést i zvýšené nežádoucí účinky. 

V nejzazším případě u preskripčně omezených léků může dojít i k úmrtí pacienta. Příkladem mohou být třeba léky na potenci užívané spolu s nitráty, kdy to pacient lékaři z určitého ostychu neřekne a následky mohou být tragické. 

U volně prodejných léků by si pacienti měli nechat poradit nebo jejich užívání konzultovat. Platí to například u nesteroidních antirevmatik, to znamená u léků, které potlačují zánět nebo bolest, kdy spousta zejména chronických pacientů užívá léky na ředění krve. Právě příkladem u těchto nesteroidních antirevmatik v kombinaci s warfarinem může docházet ke krvácivým komplikacím s až fatálními následky.“ 

Asi by mělo stačit říct to lékárníkovi, který by nám měl poradit. Nebo musíme studovat příbalové letáky? 

„Pokud jde o léky volně prodejné, určitě bychom jejich užívání měli konzultovat s lékárníkem. U pultu bývají většinou zdravotničtí laboranti, kteří jsou velmi erudovaní. Pokud nebudou vědět, poraďte se přímo s lékárníkem. V neposlední řadě byste si o tom měli promluvit se svým ošetřujícím lékařem.“ 

Mohou metabolismus léků ovlivnit třeba i bylinky? 

Obecně působí bylinky podpůrně k základní léčbě. Nepřeženeme-li to s jejich množstvím, strach bych neměl. 

Za zmínku stojí třezalka nebo preparáty s třezalkou, které snižují účinek hormonální antikoncepce a naopak zvyšují účinky určitých antidepresiv. Takže konkrétně třezalku bych s lékárníkem konzultoval. 

Obyčejná grapefruitová šťáva zase zvyšuje účinek léků na ovlivnění lipidového metabolismu nebo léků na tlak.“ 

Autor:  Daniela Karafiátová  (dkf)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace