„Problém dneška je především mravní.” Poslechněte si unikátní záznam hlasu T. G. M.

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1920 - Foto: Library of Congress, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1920Foto: Library of Congress, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Připomínáme si osmdesát let od smrti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Je paradoxní, že záznam jeho hlasu se do dneška téměř nedochoval, na tento fakt upozorňují historičtí znalci. Výjimkou jsou dobové Filmové týdeníky a archivní nahrávky Československého rozhlasu.

„Zahájil jsem desetileté oslavy republiky s legionáři. Vy děti, jste druzí v řadě oslavovatelů. Abyste zůstaly dlouho zdravé, musíte se o to přičinit. Pečujte o čistotu svého těla, myjte se s chutí, koupejte se a plavte a nechte se ohřívat sluníčkem,” řekl jim tehdy. 

„Je to nejstarší záznam hlasu Tomáše Garrigue Masaryka. Tuto nahrávku pořídila firma His Master’s Voice, s nahráváním se projev živě vysílal i na vlnách rozhlasu - 27. října 1928,” potvrzuje znalec rozhlasového archivu Miloslav Turek. 

Prezident Masaryk nemohl chybět ani na všesokolském sletu v roce 1932. „Sokol se zejména bude starat o dorůstající pokolení. Silte jeho zdraví tělesné a duševní, veďte je k ušlechtilosti a pravdivosti. Nové pokolení musí být lepší a zdatnější než my starší,” radil tehdy. 

„Nerozčilujme se otázkami hospodářskými a politickými. Problém dneška je i nýbrž a především mravní.“
PREZIDENT MASARYK V ROCE 1933

Byl to právě Masaryk, kdo založil tradici prezidentských proslovů na konci roku. K lidem promlouval prostřednictvím tisku, v roce 1933 natočil pro Filmový týdeník poselství mír a naděje. „Nerozčilujme se otázkami hospodářskými a politickými. Problém dneška je i nýbrž a především mravní,” upozorňoval v něm. 

„Záznamů s hlasem prezidenta Masaryka je velice málo,” podotýká k tomu Miloslav Turek. „Žádná firma kromě His Masteru jeho projev nenatočila. V roce 1929 Česká akademie věd natáčela hlasy významných osobností tehdejší doby, ale Masaryka zcela překvapivě pominula!” 

Jediné nahrávky Masarykova hlasu tak dnes zprostředkovávají jen dobové Filmové týdeníky nebo archivní nahrávky Českého rozhlasu. 

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace