Robert Fulghum se vrátil. Přivezl svým věrným Opraváře osudů z pražských ulic a hospod

Robert Fulghum se vrátil do Prahy, vyjede ale i do dalších českých měst - Foto: Filip Jandourek

Robert Fulghum se vrátil do Prahy, vyjede ale i do dalších českých městFoto: Filip Jandourek

Hlavní hrdina románu Opravář osudů přijíždí do Prahy pátrat po svých rodinných kořenech. jeho autor Robert Fulghum se tam velmi často vrací za věrnými čtenáři. Včera vstoupil v Praze do projektu Listování, v příštích dnech se podívá do dalších českých měst, aby tak navázal na svou loňskou šňůru spojenou s českým vydáním knihy Poplach v sýrové uličce, jejímž cílem bylo podle slov autora, poznat čtenáře a jejich zemi.

„Česká republika není jen Praha, chci vidět i ostatní města a vesnice, nad kterými jsem cestou sem přelétal a vůbec je neznám," řekl tehdy Fulghum. Kromě představení novinky budou mít letos jeho příznivci možnost navštívit také divadelní představení, které je adaptací knihy Co jsem to proboha udělal? a jehož součástí bude i autogramiáda a možnost si s autorem pohovořit. 

Světovou proslulost Fulghumovi přinesla už jeho prvotina s předlouhým názvem Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce, které se od roku 1988 celosvětově prodalo přes 14 milionů kusů. 

Tento muž mnoha schopností o sobě mluví jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života. Spisovatel, filosof, unitární pastor, ale i malíř a zpěvák má za sebou velmi pestrý životopis. Čtyřikrát objel svět, strávil dlouhý čas jako mnich v zen-buddhistickém klášteře a během života vystřídal řadu povolání. Pracoval například jako kovboj v Coloradu, Texasu a Montaně, závodil na místních rodeích, pracoval u IBM, ale i jako barman či učitel h ry na ky taru. Ovšem v kapse má také několik vysokoškolských diplomů. 

Svou přízeň Česku vyjádřil již v roce 2004. Jeho kniha Třetí prání vyšla česky dokonce ve světové premiéře, ještě před vydáním v angličtině. Svou nejnovější knihu umístil autor přímo do Čech. Její děj se odehrává v pražských ulicích a hospodách, kde George Novak pátrá po svých českých kořenech, aby nakonec zjistil, že vlastně hledá odpověď na jiné otázky: Kdo jsem? Kdo si myslím, že jsem? A kdo je Vera, sousedka a přítelkyně plná pochopení, ale i tajemství? 

Robert Fulghum píše o tom, co jeho čtenáři míjejí každý den, aniž by se zastavili. O tom, co se týká všech společně, ale každého zvlášť. O tom, co touží lidé sdílet, ale co dusí někde uvnitř a skrývají jako skvrnu na košili. Píše o životě, o maličkostech, které tvoří. „Když se začtete do mé literatury, zjistíte, že nejčastěji píšu příběhy, ve kterých vyvažuji temnou stránku života s její světlou stránkou. A i tenhle příběh to v sobě zahrnuje", říká spisovatel. 

Autor:   Radiožurnál,  ČTK, Kateřina Svátková
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace