Rozhledny jako podle šablony. Obce „splaší“ projekt, seženou peníze z EU a architekturu neřeší, tvrdí Pavel Gejdoš

Rozhledny se staví podle stejné šablony, tvrdí Pavel Gejdoš - Foto: Pavel Halla

Rozhledny se staví podle stejné šablony, tvrdí Pavel GejdošFoto: Pavel Halla

Rozhledna, to je vyhlídková stavba postavená za účelem rozhledu. V Česku bychom našli asi 400 rozhleden a prý nejde o tak vysoké číslo, jak se na první pohled může zdát.

„V Evropě máme tradici rozhleden, ale oproti Německu jsme žabaři,“ myslí si místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. A zatímco v Německu se zachovaly historické stavby a kamenné rozhledny, v Česku se často stavějí nové, kovové a dřevěné. 

 

Je Česko velmocí v počtu rozhleden? Kdy se začaly stavět první z nich? Které jsou nejzajímavější a kolik stojí jejich údržba? Ptáme se místopředsedy Klubu přátel rozhleden Pavla Gejdoše. Moderuje Zuzana Burešová.

Vložit na svůj web

Všechny je však spočítat nejde, protože se zatím všichni nedokázali shodnout na tom, co vlastně rozhledna je a jaký je rozdíl mezi rozhlednou, posedem nebo vyhlídkou. 

První rozhledny začaly vznikat spolu s romantickými stavbami na sklonku 18. století. Obvykle šlo o objekty ve šlechtických parcích. Asi nejznámější je například minaret v Lednicko-valtickém areálu. Dnes jde o zcela jiné stavby. „Za posledních 80 let se postavily asi jen čtyři kamenné rozhledny, bytelné stavby,“ vysvětluje Pavel Gejdoš v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Burešovou. 

Čtěte také: Tančící dům stojí v Praze už 20 let. Kontroverzní stavba je dnes vyhledávaným turistickým cílem

Stavějí se samé čtyřnožky? 

V posledních letech upozorňuje na dva problémy. „Staví se podle stejné šablony. Kdysi architekt navrhl čtyřnožku a od té doby vypadají všechny rozhledny stejně,“ upozorňuje Pavel Gejdoš na jeden z problémů. „Obce rychle splaší projekt, seženou peníze z Evropské unie a nezamýšlí se nad architekturou,“ kritizuje přístup ke stavbě rozhleden. 

Točité schodiště vedoucí na vrchol rozhledny - Foto: Lucie Hochmanová

Točité schodiště vedoucí na vrchol rozhlednyFoto: Lucie Hochmanová

Další problém dle jeho slov způsobují někteří ochránci přírody. Rozhledna se sice staví pro možnost výhledu po krajině, ale podle některých ochranářů by stavba neměla být vidět. Pavel Gejdoš tak připomíná třeba stavbu rozhledny v Ústí nad Labem, která nesmí převyšovat stromy. „Jenže stromy rostou,“ popisuje. A tak za nějakou dobu ze zmíněné rozhledny zřejmě návštěvníci nic neuvidí. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace