Rusko představilo vlastního terminátora Fedora. Umí dělat kliky, plazit se i střílet

Ruský terminátor je o trochu méně hrůzostrašný, než ten filmový - Foto: Stephen Bowler

Ruský terminátor je o trochu méně hrůzostrašný, než ten filmovýFoto: Stephen Bowler

Umělá inteligence, drony a roboti. To jsou věci, které hýbou světem. Stranou samozřejmě nemohlo zůstat ani Rusko. Ukázalo proto humanoidního robota s umělou inteligencí, který nápadně připomíná filmového Terminátora.

Robot se umí se plazit, dělá kliky a také střílet z dvou pistolí najednou. Pojmenování dostal Fedor. Video z výcviku zveřejnil na svém Twitteru ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Ten ujišťuje, že robot je určený primárně pro vesmírný výzkum. Na internetu se mu ale okamžitě začalo přezdívat Terminátor. 

Podle Rusů má Fedor umělou inteligenci a učí se stále nové věci. Jeho největší misí by měl být výlet do vesmíru, který je plánovaný na rok 2021. Pomáhat by měl i na Zemi.

Fedor je vysoký přibližně jako dospělý muž. Má dvě ruce, dvě nohy a vypadá jako z představ tvůrců vědeckofantastických filmů v osmdesátých letech. Nejvýraznější je jeho hlava, na které je místo očí podlouhlý zatmavený průhled podobný štítu na helmě. 

Na zveřejněných videích je vidět, jak vrtá vrtačkou do betonové zdi, umí řídit auto a prezidentovi Putinovi se už představil i při řízení vojenské čtyřkolky. 

Autor:  Matěj Štýs

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace