S fotbalem může dítě začít už ve čtyřech letech

Možná máte doma potomka, který to docela válí s fotbalovým míčem. Říkáte si, že by bylo fajn, kdyby jednou došel tak daleko jako třeba Čech, Rosický, Baroš. Kdy je správná doba začít s fotbalem u dětí? Je to jen záležitost pro kluky? Naším hostem byl vedoucí Sportovního střediska mládeže FC Baník Ostrava Radovan Morong.

Kdy je vhodné začít s fotbalem? V jakém věku mohou děti zareagovat na nábor jednotlivých klubů?

„To je velice individuální, u některých dětí se dá začít už ve čtyřech letech, u jiných třeba v sedmi. Záleží na tom, zda jsou děti od rodičů vedeny ke sportu a ten svůj sport si takzvaně najdou. Všeobecně je ideální předškolní věk, to znamená pět až šest let.“

Když ty děti vidíte, jak poznáte, které z nich má talent? Podle čeho se to zkoumá?

„Dnes už se nedělají takzvané užší výběry, ale nábory do kategorií přípravek a předpřípravek. Když k nám děti na takový nábor přijdou, díváme se zejména na jejich pohybovou kulturu, pohybové schopnosti, které jsou vesměs vrozené.

Samozřejmě si jejich schopnosti vyzkoušíme v tréninku při práci s míčem a po týdnu až čtrnácti dnech nám takový trénink určité děti napoví.“

Jezdíte se taky sami dívat na dorostence a mladší žáky po vesnicích, na venkovská fotbalová utkání?

„Určitě ano, nejen já jako vedoucí sportovního střediska, ale i jednotliví trenéři to máme v popisu práce. Jak říkám, dům se staví od základů a v regionálních týmech i na vesnicích je spousta šikovných kluků. Bylo by špatné toho nevyužít. Na některá utkání se jezdíme dívat a talenty oslovujeme.“

Když už se k vám dítě dostane a začne trénovat, jak takový trénink vypadá? Jak často se ve velkých klubech u nás s dětmi trénuje?

„Rozlišujeme to podle jednotlivých kategorií. Máme kategorii maldších a starších přípravek a kategorii mladších a starších žáků. Jinak vypadá trénink u čtrnáctiletého chlapce a jinak u osmiletého.

Když to vezmu od předškolního věku, což je kategorie předpřípravky, děti trénují jednou týdně zhruba hodinku a půl formou pohybových her a různých soutěží, aby si zvykly na organizaci a na to, že jsou spolu ve skupince.

Mladší přípravky trénují dvakrát týdně po hodině a půl plus utkání. Kategorie starších přípravek třikrát týdně hodina a půl a utkání a žáci už čtyřikrát týdně.“

Když se tak rozhlédnete po malých fotbalistech trénujících na hřišti, jak to vidíte s budoucností našeho fotbalu?

„Myslím, že jsme nastoupili dobrou cestu. Díky reorganizaci soutěže a taky tomu, že se fotbalový svaz zapojil do nových projektů, o český fotbal obavy nemám.

V dnešní uspěchané době je sice těžké dítě získat pro jakékoliv sportovní odvětví, ale myslím si, že po našich pláccích a hřištích běhá stále mnoho talentovaných chlapců – a musím podotknout, že i děvčat.“

autor: dkf
Spustit audio