Šila šaty hereckým hvězdám, teď je upoutaná na lůžko. Najde se Vnouče na přání pro paní Danielu?

Paní Daniela kdysi šila šaty na pohádkové princezny. Teď hledá Vnouče na přání - Foto: Khalil Baalbaki

Paní Daniela kdysi šila šaty na pohádkové princezny. Teď hledá Vnouče na přáníFoto: Khalil Baalbaki

První dobrovolníci se už registrují do projektu Vnoučata na přání. Jeho cílem je propojit lidi, kteří chtějí darovat svůj volný čas s domovy pro seniory. Mnohdy totiž stačí, když si za osamělým seniorem někdo přijde popovídat.

Do domova Vesna v Orlové chodí za klienty zatím jen osm dobrovolníků. Potřebovali by jich mnohem více. Třeba pro 87letou Danielu, která pracovala jako televizní kostymérka. Žila mezi herci, jezdila na natáčení. Teď nemůže chodit a chybí jí společnost. 

„Tady to jsem šila,“ ukazuje princeznovské šaty šedovlasá babička, která se u prohlížení fotek z natáčení celá rozzáří. Pracovala jako televizní kostymérka, a jak sama říká, mezi herci byla pořád a měli ji rádi, stejně jako ona je. 

Vnoučata na přání - Foto: Khalil Baalbaki

Nyní jsou její vzpomínky schované v menší červené krabičce plné fotek. Žena, která šila pro herecké hvězdy, nemůže chodit, polehává na posteli, občas se podívá na televizi. 

Každý kdo chce pomoci, se může registrovat na stránce jeziskovavnoucata.cz.

„Byla jsem zvyklá na kolektiv, a teď je to takové osamocené. Jsem uvázaná na lůžku, nemůžu to přežít,“ přiznává s tím, že by jí moc pomohlo, kdyby jí někdo dělal společnost. „Stačilo by mi, kdybych si s někým povídala. Člověk je zvyklý na tolik lidí, a teď najednou jsem sama,“ říká. 

Fotky pomalu ukládáme zpátky do červené krabičky, snad k nim přibude snímek dobrovolníka, který ji Daniele daruje svůj čas. 

Autor:  Andrea Čánová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace