Slova amerického komentátora v Pchjongčchangu vyvolala u Korejců vlnu protestů

Komentátor Joshua Cooper Ramo (vpravo) na olympiádě v Pekingu v roce 2008 - Foto: Bow Bridge,  licence CC BY-SA 2.0

Komentátor Joshua Cooper Ramo (vpravo) na olympiádě v Pekingu v roce 2008Foto: Bow Bridge, licence CC BY-SA 2.0

Olympiáda v Jižní Koreji zažívá první větší nepříjemnost. Netýká se ani sportovců, ani diváků, nýbrž amerického novináře Joshui Coopera Ramy z americké televizní stanice NBC Sports.

Nepříjemnosti začaly ve chvíli, kdy americký novinář při komentování přímého přenosu ze slavnostního zahájení do americké televize prohlásil: „Každý Korejec vám řekne, že Japonsko pro něj bylo kulturním, technologickým a ekonomickým vzorem při transformaci jeho vlastní země.“ 

Poslouchejte olympijské vysílání na nové digitální stanici Radiožurnál – olympijský speciál. Naladíte ji na našem webu, na mobilu v aplikaci iRadio a v Praze, Brně, Plzni a Ostravě a dalších místech na digitálním rádiu v multiplexu Českého rozhlasu.

Během několika minut se na sociálních sítích objevily komentáře, v nichž nejprve stovky a brzy tisíce Korejců protestovaly proti jeho vyjádření. A některé nesouhlasné příspěvky byly opravdu hodně emotivní. 

Téma korejsko-japonské historie je v Koreji dodnes velmi citlivé a novináři i politici proto musí velmi dobře vážit slova. Pro cizince to samozřejmě platí dvojnásob. 

Komentátor Joshua Cooper Ramo na Světovém ekonomickém fóru - Foto:  World Economic Forum,  licence CC BY-NC-SA 2.0

Komentátor Joshua Cooper Ramo na Světovém ekonomickém fóruFoto:  World Economic Forum, licence CC BY-NC-SA 2.0

Způsob, jakým se japonská císařská armáda chovala v Koreji k civilnímu obyvatelstvu v době japonské okupace mezi lety 1910 až 1945 je stále největším problémem ve vztahu mezi Soulem a Tokiem. 

Korejci komentář amerického novináře pochopili jako necitelný a, jak sami říkají, doslova hloupý. Americká televizní stanice NBC Sports už se za slova svého zaměstnance písemně omluvila Mezinárodnímu olympijskému výboru. 

Joshua Cooper Ramo byl z pozice komentátora v Pchjongčchangu odvolán. On sám se ale k celému případu nevyjádřil ani se za svůj výrok neomluvil. 

Autor:  David Jakš
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace