Směnárny dál okrádají zákazníky, zjistila reportáž Radiožurnálu. Pokuty nepomáhají narovnat kurzy

Na nepoctivé směnárny si posvítila i ČNB (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Na nepoctivé směnárny si posvítila i ČNB (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Česká národní banka stupňuje kontroly směnáren. Za poslední tři roky rozdala jejich provozovatelům pokuty za skoro osm milionů korun. Loni provedla víc než čtyři sta kontrol. Před třemi lety to byla zhruba polovina.

Reportér českého rozhlasu proto prošel centrem Prahy se skrytým mikrofonem a s průvodcem, který cizincům metropoli ukazuje už pět let. A narazil i na extrémy. 

Průvodce David Tejnor třeba ukázal směnárnu na Malostranském náměstí. V peněžence máme sedmdesát euro, současný kurz eura je zhruba dvacet šest korun, takže bychom měli dostat přibližně osmnáct set korun. 

Vcházíme do směnárny a anglicky se ptáme, kolik za svá eura dostaneme. Nabídli nám třináct set korun. 

Už česky se muže ve směnárně ptáme, zda je takové jednání v pořádku. Říká, že kurz je napsaný v češtině i angličtině - na televizi úplně vlevo, úplně dole. „Zkuste jít na Staromák, tak přijdete o mnohem víc. V pořádku to není, ale to není můj problém,” brání se. 

Směnárny kontroluje ČNB, pomoct může i policie 

Pokud výměnu peněz turista ve směnárně podepíše a obchodník ho informuje o podmínkách, nejsou nevýhodné kurzy trestným činem. Dodržování pravidel ve směnárnách kontroluje ČNB.  

Přímo v centru Prahy se turisté obracejí i na strážníky, kteří jsou podle mluvčí Aleny Seifertové také schopni upozornit, kde je kurz výrazně nevýhodný. 

Autor:  Filip Titlbach
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace