Stát chce lépe pomáhat propuštěným vězňům najít a udržet si práci, říká ředitelka Probační a mediační služby

Věznice Oráčov - Foto: Filip Jandourek

Věznice OráčovFoto: Filip Jandourek

V Česku přibývá pracujících vězňů. Za mřížemi chodí do zaměstnání asi 60 procent odsouzených. Vyplývá to z aktuálních údajů vězeňské služby. Meziročně to je podle úřadu zhruba osmiprocentní nárůst. Jaké to je zaměstnat vězně?

Jiří Peltám je majitel lešenářské firmy v Ústí nad Labem. V současné době zaměstnává dva vězně a je s nimi velmi spokojený. Jeden v jeho firmě vydržel dokonce pět let, po propuštění z vězení pak odjel do Německa, kde žije a pracuje doteď. 

Čtěte také: V Česku pracuje 60 procent vězňů, uplatní se v potravinářství i v call centrech

Problémem podle Jiřího Peltáma je, že když si vězni vydělají peníze, začne asi polovina z nich znovu brát drogy. Takového zaměstnance pak firma okamžitě propustí. Při komunikaci s vězni využívá firma Jiřího Peltáma Probační a mediační službu. Usnadňuje to podle něj komunikaci. 

„Do roka od propuštění získá práci asi 45 procent bývalých vězňů a v dalším roce k nim přibude dalších 10 procent. “
Andrea Matoušková

Když se spoluprací s probační službou začínal, dostával dotaci na každého vězně 15 tisíc korun měsíčně po dobu jednoho roku. Pak se dotace snížila na 12 tisíc měsíčně po dobu 5 měsíců a v současné době prý Jiří Peltám nedostává žádnou finanční podporu. 

Propuštění mají chuť pracovat 

Stát ale chce, aby vězni našli uplatnění na pracovním trhu i po odpykání trestu. 

Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby - Foto: František Vlček, mediální skupina MAFRA, Fotobanka Profimedia

Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační službyFoto: František Vlček, mediální skupina MAFRA, Fotobanka Profimedia

Přesná čísla nemá k dispozici ani sama Probační a mediační služba, ale podle slov její ředitelky Andrey Matouškové víc než polovina propuštěných o práci stojí a je také schopna si ji najít. 

Situaci vězňů po odpykání trestu má zlepšit dnešní dohoda mezi ministerstvem spravedlnosti a Úřadem práce. 

„Jde o písemně deklarovaný závazek, že jak Probační a mediační služba, tak Vězeňská služba a Generální ředitelství Úřadu práce budou společně postupovat, vytvářet pracovní příležitosti a řešit aktivně problematiku lidí se záznamem v rejstříku trestů tak, aby práci získali a aby jim pomohli si ji také udržet,“ shrnuje cíl dohody Andrea Matoušková. 

Čtěte také: Věznice jsou opět přeplněné. Pět let po Klausově amnestii je třicet procent propuštěných zpět

Ředitelka si od nové dohody slibuje především zintenzivnění a zefektivnění dosavadní
spolupráce mezi těmito institucemi. V praxi tak například bude mít Mediační a probační služba na základě této dohody možnost stát se členem krajských poradních sborů Úřadu práce. 

Autor:  Jiří Chum  (jch), Marcela Hálová  (mkr), Anna Duchková  (and)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace