Theresia Brandlová má recept na dlouhověkost. Ve 105 letech zvládla maturitu

I v pokročilém věku lze splnit svůj sen. - Foto: Fotobanka Stock.xchng

I v pokročilém věku lze splnit svůj sen.Foto: Fotobanka Stock.xchng

Sny si můžete splnit v každém věku a ani stáří nemusí být překážkou. Tak jako Theresia Brandlová z americké Pensylvánie, která na stará kolena toužila po nedodělané maturitě. Sen se jí skutečně splnil a to přesto, že školní docházku si odbyla před víc než osmdesáti lety. Čerstvá maturantka totiž oslavila už sto páté narozeniny.

Theresia Brandlová do školy chodit nemusela, ve svém věku by s náctiletými studenty asi jen těžko držela krok. Školu ale měla už rozestudovanou, a tak se jí její dlouholetý sen rozhodlo splnit sdružení Twilight Wish. 

„To je nezisková organizace, která se snaží pomáhat seniorům a na stará kolena jim plnit jejich přání,“ vysvětluje Matěj Štýs ze zahraniční redakce. Theresia Brandlová tak získala vysvědčení z jedné pensylvánské střední školy. A rodina jí pak zařídila i oslavu s talárem, absolventskou čepicí i speciální výzdobou. 

Maturantka na ní televizi CBS také prozradila svůj překvapivě jednoduchý recept na dlouhověkost. „Prostě žiju, sleduju hlavně fotbal a míčové hry,“ říká Theresia Brandlová. 

Prozradila, že jí tehdy dala rodina na vybranou. Buď se bude dál učit a dokončí školu, nebo zůstane doma a bude pomáhat matce s domácností. Paní Brandlová se rozhodla pomáhat rodině. Svého rozhodnutí sice později litovala, ale do školy se už nevrátila. 

Autor:  Jiří Chum  (jch), Matěj Štýs
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace