Trump ignoruje budoucnost planety, zní z mnoha států. Americké peníze budou chybět v boji proti oteplování

Spojené státy opouštějí řady zemí, které se zavázaly ke krokům, jejichž cílem je zpomalit oteplování planety - Foto:  ČTK/AP, Angelo Carconi

Spojené státy opouštějí řady zemí, které se zavázaly ke krokům, jejichž cílem je zpomalit oteplování planetyFoto:  ČTK/AP, Angelo Carconi

Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody. Americký prezident Donald Trump tak chce lépe chránit zájmy Spojených států a jejich obyvatel. Většina evropských lídrů s tím ale nesouhlasí.

Dohoda je podle amerického prezidenta dojednaná v neprospěch Spojených států. Americká vláda tak s okamžitou platností zastavuje všechny programy, včetně příspěvků do zeleného klimatického fondu. 

Donald Trump chce zahájit jednání o nových férovějších podmínkách. To ale odmítají lídři Francie, Itálie i Německa. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil krok za chybu, která poškodí Spojené státy i celý svět. 

„Myslím, že udělal chybu, jejíž důsledky dopadnou jak na Spojené státy a jejich obyvatele, tak na celou planetu. Klimatické změny patří mezi nejvýznamnější výzvy naší doby,“ řekl. Zklamání vyjádřil i Trumpův předchůdce Barack Obama, který patřil mezi hlavní vyjednavače pařížské dohody. Varoval, že americká vláda ignoruje budoucnost. 

Rozhodnutí kritizují politici demokratické strany, i část republikánů. Odmítají ho i lídři americké podnikatelské komunity. Ředitel společnosti Tesla Elon Musk opustil krátce po ohlášení poradní sbor prezidenta. 

Co rozhodnutí Donalda Trumpa znamená? 

Členské země můžou mít při odstoupení USA problém s nedostatkem peněz v boji proti klimatickým změnám. Radiožurnálu to už dřív řekl ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. 

Pařížská dohoda patří pod Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která má omezit emise CO2 po roku 2020 a navázat tak na Kjótský protokol. Dohoda byla dojednána během Klimatické konference v Paříži 2015, schválena všemi 195 smluvními stranami a přijata 12. prosince 2015.

„Spojené státy měly být významným donorem, tedy tím, kdo bude financovat některá opatření na snížení skleníkových plynů v rozvojových státech. A tam budou miliardy dolarů velmi chybět,“ říká Brabec. 

Pařížská dohoda o klimatu totiž počítá i s tím, že majetnější státy budou investovat do zelené energie v chudších zemích. Mimo USA teď dohodu odmítají jen Sýrie a Nikaragua.  

Autor:  Martin Balucha
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace