Úřady začaly vydávat voličské průkazy. Lidé s nimi můžou hlasovat i v zahraničí

Pokud si chcete jít osobně na úřad pro voličský průkaz, máte ode dneška možnost. - Foto: Filip Jandourek

Pokud si chcete jít osobně na úřad pro voličský průkaz, máte ode dneška možnost.Foto: Filip Jandourek

Na obecních úřadech je možné od čtvrtku získat voličský průkaz. Budou ho potřebovat lidé, kteří chtějí ve volbách do dolní komory parlamentu hlasovat jinde, než v okrsku svého trvalého bydliště. Kdo přijde na úřad osobně, měl by dokument dostat na počkání.

Práce nebo studium jinde než v místě trvalého bydliště, to je asi nejčastější důvod, proč lidé o průkaz žádají. Je to i případ mladé voličky z centra Prahy. „Nechci jezdit do Karlových Varů kvůli hlasování, benzín ani autobus není levná záležitost,“ vysvětluje. 

S voličským průkazem je možné hlasovat v jakémkoli okrsku v Česku. Nebo také v zahraničí. „Voličský průkaz umožňuje voličům hlasovat nejenom v České republice, ale když jedou na dovolenou, tak i v zahraničí, a to na zastupitelských úřadech České republiky,“ říká Klára Pěknicová z ministerstva vnitra. 

Voliči stále můžou žádat o průkaz také písemně s úředně ověřeným podpisem nebo přes datovou schránku. Písemnou žádost musí ale mít úřad nejpozději 13. října. Osobně mají lidé poslední šanci do 18. října do šestnácti hodin. Při posledních sněmovních volbách před čtyřmi lety o voličské průkazy žádaly tisíce lidí. 

Autor:  Lenka Jansová  (lej)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace