V Turínském plátně byla zabalena mučená osoba, odhalili italští vědci

Turínské plátno po aplikaci digitálních filtrů - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Turínské plátno po aplikaci digitálních filtrůFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Pro vědce je to kus lněné textilie, pro křesťany jeden ze symbolů víry v Ježíše Krista. V Turínském plátně, o které se traduje celá řada pověstí, bylo údajně zabaleno Ježíšovo tělo po ukřižování. Legendu teď nepřímo podpořil italský výzkum.

Italští vědci přišli na to, že plátno je skutečně potřísněné krví oběti mučení. Potvrdili to podle nich nanočástice, které na plátnu našli. Jejich struktura a rozmístění odpovídají následkům krutého mučení. 

Turínské plátno - Foto: public domain, Giuseppe Enrie

Turínské plátnoFoto: public domain, Giuseppe Enrie

Našli také ostatky kreatininu a ferritinu, což jsou látky, které se obvykle objevují v tělech umučených lidí, nebo těch, kteří za sebou mají hluboký nervový šok. Výzkumníci čerpali hlavně z nových vědeckých postupů a lékařských studií o pacientech po těžkých úrazech nebo mučení. 

Plátno pochází z města Turín a v současnosti je vystaveno v tamní katedrále svatého Jana Křtitele. Záhadná relikvie měří zhruba čtyři metry a váží přes půl druhého kilogramu. Je na něm pouhým okem zřetelný otisk mužské postavy, která byla vysoká přibližně 180 centimetrů. 

Stáří nebožtíka, který byl do plátna zabalen, se odhaduje na 35 až 40 let. Podle otisku měla osoba dlouhé vousy a vlasy jí sahaly po ramena. Současný výzkum jde ale proti dosavadním poznatkům i legendám, když tvrdí, že tvář na plátno kdosi domaloval až ve středověku. 

Turínské plátno má svou vlastní webovou stránku, tiskové středisko a dokonce i vlastní vědní obor - sindonologii, podle řeckého názvu pro plátno. Odborníkům se zatím podařilo vystopovat historii plátna jen do 14. století, kdy se objevilo ve Francii. 

Že plátno vzniklo až ve středověku, určila před třiceti lety i radiokarbonová analýza. Zastánci pravosti Turínského plátna se ale nevzdávají. 

Ani testy z 80. let, které ukázaly na podvrh, totiž nemusejí být správné. Podle jedné z teorií totiž radiouhlíkovou metodu mohlo zmást zemětřesení v Jeruzalémě v roce 33 po Kristu, které prý mohlo změnit strukturu plátna. 

Autor:  Martin Balucha, Jiří Chum  (jch)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace