Vánoční stromky zahřejí Berlín. Do ulic pro ně už vyjíždějí oranžové dodávky

V Berlíně končí vánoční stromky na ulici - Foto: CC0 Public domain

V Berlíně končí vánoční stromky na uliciFoto: CC0 Public domain

Berlínské ulice se v těchto dnech začínají plnit odstrojenými vánočními stromky, které se povalují na chodnících. Na statisíce jedliček, borovic a smrků se už chystají berlínští popeláři. Touto vánoční dekorací chtějí vyhřívat Berlín.

„Ročně máme po Berlíně kolem 350 tisíc stromků, které posbíráme. Pro nás je to dřevo a hlavně energie, kterou lze využít. Stromky rozdrtíme a pak je jimi možné třeba topit,“ říká Thomas Klöckner z berlínských technických služeb. 

Svážení vánočního dřeva má v německé metropoli jednak tradici a potom hlavně pevný řád, v každé čtvrti nadvakrát. Oranžové dodávky si pro stromky už brzy vyjedou. 

„V Německu zůstává vánoční stromek v obýváku tradičně do 6. ledna. Potom letí ven na ulici. To je začínáme sbírat a na konci ledna jsme s tím hotoví,“ dodává. 

Ale i pak zdobí chodníky tu a tam nějaký pohozený jehličnan. „Poslední vánoční stromek je v Berlíně na ulici k vidění tak kolem Velikonoc. Jsou tací, kteří se s Vánoci asi neloučí tak lehce nebo kteří na stromek prostě zapomněli. Takové kusy už nejsou zelené, ale dobře proschlé,“ nastiňuje. 

A to je prý výhodou, protože suché dobře hoří. A v plamenech končí v Berlíně každý vánoční stromek. Při tak velkém počtu je to podle Thomase Klöcknera hodně tepla a energie. 

„Těch 350 tisíc vánočních stromků postačí na to, aby zásobovaly elektřinou a teplem 500 berlínských domácností, a to celý rok,“ uzavírá. Čerstvým vánočním palivovým dřevem, nejčastěji jedlí, se Berlín začne zavážet opět zkraje prosince. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace