Ve správný čas na správném místě. Dobrovolníci pomáhají lidem prožít své poslední chvíle doma

Každý dobrovolník musí projít náročným přijímacím pohovorem - Foto: Fotobanka Pixabay

Každý dobrovolník musí projít náročným přijímacím pohovoremFoto: Fotobanka Pixabay

První Vnoučata na přání už přicházejí za klienty domovů pro seniory po celém Česku. Pomoci lidem, kterým už nezbývá mnoho života, a ulevit jejich blízkým se také už 15 let snaží Cesta domů. Organizace poskytuje poradenství a odlehčovací služby. Pomáhají také dobrovolníci.

„Člověk má pocit, že je ve správnou chvíli na správném místě,“ říká usměvavá Adriana Skalová, která je jednou ze služebně nejstarších dobrovolnic Cesty domů.  

Důležité je podle ní vidění a přijímání jinakosti – chodí do rodin, kam by se nikdy nedostala, poznává části Prahy, kde v životě nebyla. 

Vnoučata na přání - Foto: Khalil Baalbaki

Cesta domů pomáhá lidem důstojně prožít jejich posledních chvíle doma. Přestože by se mohlo zdát, že jde o smutnou práci, zaměstnanci i dobrovolníci jsou skoro pořád skvěle naladění. Adriana Skalová si také myslí, že organizace dává dobrovolníkům prostor i pro jejich vlastní nápady. 

„Dostáváme do krámku hodně hezkých věcí, a tak nás napadlo udělat takovou dražbu, když se to povede, tak na podzim bude kabinet kuriozit,“ vysvětluje. 

Podle Českého statistického úřadu nejvíc dobrovolníků působí v České republice v malých sdruženích. V roce 2014 to bylo bezmála 195 tisíc lidí.

Kromě práce v charitativních obchodech by se bez dobrovolné práce v Cestě domů neobešli ani v půjčovně pomůcek nebo na nejrůznějších nárazových akcích. Dobrovolník ale musí projít náročným přijímacím pohovorem, u kterého bývá i koordinátorka Markéta Novotná. 

„Snažíme se doptávat hodně těch lidí, proč sem jdou, je to hrozně široké spektrum různorodých lidí od studentů přes maminky na mateřské až po seniory,“ popisuje. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era), Prokop Havel  (prh)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace