Z vítězství Marine Le Penové měla francouzská vláda strach. Připravila nouzový plán

Marine Le Penová by neměla bez podpory parlamentu fakticky žádnou moc - Foto:  Evropský parlament, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Marine Le Penová by neměla bez podpory parlamentu fakticky žádnou mocFoto:  Evropský parlament, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Ve Francii měli nouzový plán tak tajný, že ho raději nikdo nenapsal na papír ani mu nedal jméno. Nemluvíme o jaderné havárii ani přírodní katastrofě, ale o vítězství Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách.

Jeden ze zdrojů časopisu L'Obs plán ochrany republiky přirovnal k vícestupňové raketě, od které se postupně odpoujují jednotlivé články. Nejdřív by byla na řadě policie a vojáci s úkolem zastavit nepokoje. 

Pokud by se události vyvíjely podle představ předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marin Le Penové, platili by Francouzi v budoucnu frankem, v případě svého vítězství také chtěla uspořádat referendum o vystoupení Francie z EU.

„Úřady se obávaly hlavně krajní levice, která by mohla uvrhnout Francii do chaosu. Demonstranti si prý připravovali i pyrotechniku nebo zápalné lahve,“ přibližuje Ondřej Klapal ze zahraniční redakce. 

Mimořádně by se sešel taky parlament, aby vyjádřil důvěru úřadující socialistické vládě. Ta by tak v rozporu s tradicí zůstala u moci až do poslaneckých voleb. Vůli voličů by ale respektoval, protože Marine Le Penová by se opravdu prezidentkou stala. Jen by pravděpodobně neměla bez podpory parlamentu vůbec žádnou faktickou moc. 

Autor:  Jiří Chum  (jch), Ondřej Klapal
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace