Začíná období rýmy a slzejících očí. Jaké jsou možnosti léčby alergie?

Dětství v přírodě - recept proti alergii? - Foto: Fotobanka Pixabay

Dětství v přírodě - recept proti alergii?Foto: Fotobanka Pixabay

Alergií na pyl trpí okolo dvaceti procent obyvatel České republiky. Ukazují to čísla České společnosti alergologie a klinické imunologie. Právě tento druh alergie je u nás nejrozšířenější. Příznaky začínají lidé pociťovat už na přelomu zimy a jara, můžou se projevit právě v těchto dnech. Dalším nepříjemným měsícem bude duben, kdy začínají kvést břízy.

„Přestáváte cítit, protože se vám zalepí celý nos, začne vám téct z očí. Jarní alergie také přináší s sebou to, že začnete nosit spoustu kapesníků, nějaké další léky, které musíte užívat, abyste vůbec přežili jarní rozkvetlý den." Tak vypadá začátek jara pro alergika Michala z Prahy. 

Čtěte také: První jarní den: 20., nebo 21. března?

Ne vždycky ale musí pacienti sahat jen po prášcích. Většina alergiků má dnes možnost využít vakcíny, které se už neaplikují pouze v injekcích, ale některé se podávají jako tableta pod jazyk. Taková léčba trvá i několik let, přibližuje alergolog Martin Fuchs z České společnosti alergologie a klinické imunologie. 

„Alergen, který způsobuje potíže, dáváme cíleně pacientovi, abychom napravili jeho imunitu. U pylových alergiků lék aplikujeme mimo pylovou sezónu,“ říká lékař. 

U pacientů do 18 let eviduje ústav od roku 2004 pouze šest podezření na nežádoucí účinky v podobě halucinací.

I běžné prášky je lepší užívat ještě před začátkem jara, třeba o týden dřív. Ale každopádně s prvními příznaky. 

Léky tlumící projevy alergie, které jsou dostupné v Česku, jsou co do kvality srovnatelné s preparáty prodávanými ve zbytku Evropské unie. Za poslední roky nestáhl lékový ústav žádný takový přípravek z prodeje. A to ani ty, které nedávno způsobily u některých dětí halucinace. 

„Nežádoucí účinek v podobě halucinace je pozorován u většiny léčebných přípravků ze skupiny antihistaminik, nicméně frekvence výskytu je uváděna zpravidla jako vzácně až velmi vzácně,“ říká mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová. 

Autor:  Linda Nguyenová
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace