ZÁZRAKY MEDICÍNY: Chirurgie se už obejde bez velkých řezů, laparoskopie šetří čas pacientů

Laparoskopická operace šetří čas pacientů - Foto: Tomáš Jelen

Laparoskopická operace šetří čas pacientůFoto: Tomáš Jelen

Onemocnění trávicího traktu neustále přibývá a Česko se nedávno dokonce stalo světovou jedničkou ve výskytu rakoviny slinivky. Problémy způsobuje například horší životospráva. Díky moderním chirurgickým metodám jsou dnes lékaři schopni operovat některé orgány bez velkých řezů do dutiny břišní. A právě to je námět dalšího dílu našeho seriálu Zázraky medicíny. Takzvanou laparoskopii v brněnské Fakultní nemocnici podstoupil před časem také třiapadesátiletý pan Jiří.

„Mám nádor na konečníku, pět až sedm centimetrů,“ říká mi Jiří krátce před operací.  

Náročný zákrok zabere celému týmu chirurgů asi šest hodin. „Laparoskopická operace nepřináší nic jiného, než operace, které se provádějí otevřeným způsobem, jenom s tou výjimkou, že tady se neotevírá dutina břišní, ale vstupujeme do ní jenom těmi malými trokary a potom kamerou a specializovanými nástroji,“ říká přednosta chirurgické kliniky FN Brno Zdeněk Kala. 

Nástroje vypadají jako malé kleštičky. Dále už je popisuje lékařka Martina Farkašová: „Můžou to být nůžky, jehlice…“ 

Laparoskopická operace šetří čas pacientů - Foto: Tomáš Jelen

Laparoskopická operace šetří čas pacientůFoto: Tomáš Jelen

Nástroje jsou na dlouhé, asi třiceticentimetrové tyčce, aby s nimi mohl lékař pracovat uvnitř těla. Vše je vidět na obrazovkách nad operovaným pacientem. 

Tyto metody se používají asi dvacet let. „Technický pokrok je obrovský, bez něj by nebyl možný rozvoj metod, které méně zatěžují pacienta. A to zase umožní daleko dřívější rekonvalescenci, návrat do práce a jejich dalších aktivit,“ říká Kala. 

Pacient Jan strávil těsně po operaci jen dva dny na jednotce intenzivní péče. Pokud by lékaři nevyužili laparoskopii, byl by tam asi týden.  

Autor:  Tomáš Jelen
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace