ZÁZRAKY MEDICÍNY: Na Popáleninovém centru nahrazují mrtvou kůži s milimetrovou přesností

Primářka Popáleninového centra Zdeňka Němečková-Crkvenjaš - Foto: Ivana Žáková, CNC ., Fotobanka Profimedia

Primářka Popáleninového centra Zdeňka Němečková-CrkvenjašFoto: Ivana Žáková, CNC ., Fotobanka Profimedia

Každý den probíráme novinky v jednom lékařském oboru v Česku. Dnes je na řadě léčba popálenin. Vypravíme se do jednoho z nejlepších zařízení v Česku - do Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava. Na zákrok se tam před časem připravovala i pacientka po těžkém úrazu, při kterém jí šlo o život.

Paní Michaela smažila doma na pánvi a přepálený tuk začal najednou hořet. Nepodařilo se jí ho uhasit a plameny zachvátily část kuchyně. V sanitce skončila s těžkými popáleninami na rukou a na nohou. Teď se připravuje na operaci pravé ruky v Popáleninovém centru fakultní nemocnice Ostrava. Na ostatní zranění nakonec stačily antibakteriální krémy. 

Operační sál je už připravený. „Budeme transplantovat, dáme pryč mrtvou kůži, která tam byla a budeme na to přikládat transplantáty její vlastní kůže. Ta se odebere pravděpodobně ze stehna,“ říká primářka Zdeňka Němečková-Crkvenjaš. 

Na sále je nezvyklé ticho, nikdo moc nemluví a všichni jsou sklonění nad rukou pacientky a přesně usazují kousky transplantované kůže. Musí každý milimetr na postiženém místě pečlivě proměřovat. Části transplantované kůže se různě posunují a otáčejí až do sebe všechno skutečně zapadne. 

Čtěte také: ZÁZRAKY MEDICÍNY: Záchrana člověka po pádu do kolejiště. To není podívaná pro slabé nervy

Popáleninová medicína sice stále vychází ze stejných postupů jako před mnoha lety, ale změnila se spousta věcí. Lékaři se spoléhají na antibakteriální krémy, které zahojí řadu defektů a pokrokem jsou také různé možnosti využití takzvaných vlhkých terapií.  

Pro pacienty jsou velmi zásadní jizvy. „Určitě je rozdíl, když si srovnáme jizvy kdysi jak z funkčního, tak estetického hlediska a dneska. Pokrok je tam vidět, i když my bychom chtěli docílit ještě lepšího výsledku. Nejlépe tak, aby nebyly vůbec patrné,“ říká Němečková-Crkvenjaš. 

A dnešní pacientka, paní Michaela? Její ruka by měla fungovat normálně, celkem strávila na Popáleninovém centru jeden měsíc. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace