Zemanovi přátelé rozvěšují billboardy proti migraci. Drahoš se necítí jako „vítač“

Migranti ve Středozemním moři - Foto: CC0 Public domain

Migranti ve Středozemním mořiFoto: CC0 Public domain

Za tři dny se rozběhne druhé kolo prezidentské volby. Dvojice kandidátů se vyjádřila pro Český rozhlas, který v tomto týdnu pravidelně informuje o jejich postojích k různým tématům, k problematice migrace. Ta se nezanedbatelnou měrou promítá i do volební kampaně.

K problematice migrace se stávající prezident, který migrační vlnu i postoj Evropské unie k ní dlouhodobě kritizuje, zdůraznil jediné slovo: „Deportace“. Jeho protikandidát Jiří Drahoš se vyjádřil k migraci ekonomické v souhlasu se Zemanem. Podle jeho slov desetimilionové Česko ani Evropská unie nemůžou být útočištěm pro ekonomické migranty z Afriky a jiných lidnatých zemí. Ekonomické uprchlíky by obratem poslal zpět. Na rozdíl od Miloše Zemana uprchlíky ale rozlišuje. Mezi ekonomickými migranty a těmi, kteří mají právo na mezinárodní ochranu, vidí rozdíl. 

„V zásadě se jejich postoj neliší. Oba jsou si vědomi, že česká společnost je spíše homogenní a k cizím prvkům v zásadě tradičně méně otevřená. Jiří Drahoš, který stejně jako Miloš Zeman odmítá přidělené kvóty, je ale tolerantnější k uprchlíkům, kteří jsou skutečně ohroženi na životě a přijetí určitého procenta těchto lidí, dejme tomu přibližně v rozsahu dvou tisíc stanovených kvótou, jako problém nevidí," říká k odchylkám v postojích obou kandidátů analytik Českého rozhlasu Radko Kubičko. 

Čtěte také: Zeman se bude v debatách snažit ukázat Drahošovu nezkušenost, odhaduje politoložka

„Přijetí takového množství lidí sotva může znamenat nebezpečí islamizace země, ale je tu strach ze zkušeností okolních zemí s terorizmem. Oba kandidáti jsou si vědomi, že pokud chtějí uspět, je třeba to respektovat,“ dodává Kubičko. 

V předvolební kampani organizace Přátelé Miloše Zemana rozvěsila bilboardy s textem namířeným proti imigraci a Jiřímu Drahošovi. Jiří Drahoš se proti takto nepřímo vyslovenému označení za "vítače" ohradil. 

Autor:  Marie Bastlová
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace