Židovská komunita v Tunisku s muslimy dobře vychází. Na ostrově Džerba oslavila konec Pesachu

Několik tisíc židů oslavilo konec Pesachu v Tunisku - Foto: David Berkowitz,  CC BY 2.0

Několik tisíc židů oslavilo konec Pesachu v TuniskuFoto: David Berkowitz, CC BY 2.0

Večerními modlitbami skončil týdenní židovský svátek Pesach. Zbožní věřící si od rabína mohli koupit zpět své kynuté jídlo, které je během Pesachu zakázané. Slavilo se také v Tunisku. Jedna z posledních židovských komunit v arabském světě žije na ostrově Džerba a čítá pár tisíc lidí. Tuniští židé se ale nevzdávají. Mnozí z nich svou budoucnost spojují i nadále s touto malou arabskou zemí.

„Tyhle macesy jsou speciální, jsou naše, vesnické. V peci topíme olivovým dřevem. A chtějí je až v Jeruzalémě, hlavně tedy tamní židé původem odtud, z Džerby,“ říká Ezekiel Haddád, který mě provází po židovské čtvrti Hára Kabíra, neboli Velkém Ghettu. 

Čtěte také: Přípravy na Pesach v Jeruzalémě předčí i ten nejpřísnější jarní úklid

A je to ghetto úplně ukázkové, místy až takové středověké, oproti jiným čtvrtím tady ve městě Húmt Súk jsou tu úzké uličky, potloukají se po nich rozjívení kluci s jarmulkami na hlavách a vchody do domů zdobí Davidovy hvězdy a obrázky menory, tedy židovského svícnu. 

Právě všudypřítomné děti a mladí jsou příslibem, že unikátní židovská komunita v Tunisku snad hned tak nezanikne. Ročně se tu narodí několik desítek dětí. 

Hára Kabíra na Džerbě je živým skanzenem odcházející tradiční blízkovýchodní společnosti

„Určitě bych chtěl, aby moje děti zůstaly na Džerbě. Dokonce různá izraelská média se mě ptala, proč neudělám aliju, proč neemigruju do Izraele. A že by se tam o mě postarali. Odpověděl jsem jim, že člověk nemůže takhle měnit svůj život, když tady má kořeny sahající tisíce let zpátky,“ říká. 

Také pro zdejší muslimy je soužití se židovskými sousedy naprosto přirozené. „Mezi námi a židy tady není vůbec žádný problém. Jsou to Tunisané, jako my. Mám mezi židy kamarády, vždyť jsem s nimi v naší čtvrti vyrůstal a chodil s nimi do školy,“ říká mi během cesty místní taxikář. 

Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace