Zlatá éra české architektury XX. století. Stavělo se hodně, kvalitně a významně rychleji než dnes

Brněnské výstaviště - Foto: Marián Vojtek

Brněnské výstavištěFoto: Marián Vojtek

Veletržní palác, Libeňský most, Výstaviště v Brně - to jsou příklady staveb, které se otevřely v roce 1928 - tedy před devadesáti lety. V doznívajícím dekorativním stylu art deco a kubismu přišly ke slovu stavby nastupující generace architektů inspirované Bauhausem, funkcionalismem i konstruktivismem.

První republika byla velmi úrodnou půdou pro stavitelství a architekturu. V době první světové války se nestavělo skoro nic, ve 20. letech nastal boom. V roce, kdy země slavila desáté narozeniny samostatného státu, se otvíraly stavby jako pražský Veletržní palác, brněnské výstaviště nebo Libeňský most v Praze. Stavělo se hodně, kvalitně a rychle. 

Masarykovo Československo bylo jedno z evropských center moderní architektury. „V té době se probouzí mladá generace avantgardistů ovlivněná německým Bauhausem, švýcarským architektem Le Corbusierem, který je považován za zakladatele funkcionalismu i ruským konstruktivismem,“ říká architekt a teoretik architektury Zdeněk Lukeš. 

Veletržní palác architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla byl jednou z prvních funkcionalistických staveb v Praze. Sloužila výstavním potřebám pro Pražské vzorkové veletrhy a v té době byla vůbec největší stavbou svého druhu v Evropě. 

Přípravy plošně ještě rozsáhlejší stavby nového veletržního výstaviště v Brně se datují ještě do časů Rakouska - Uherska. Byly přerušeny 1. světovou válkou a následnou hospodářskou recesí. Stavba vítězné koncepce areálu architekta Josefa Kalouse upravená při realizaci architektem Emilem Králíkem byla zahájena v roce 1927. Trvala pouhých 14 měsíců. Parabolické oblouky pavilonu A, k jejichž řešení přizval architekt Kalous profesora Jaroslava Valentu, jsou dnes uváděny v učebnicích architektury po celém světě. 

V rekordním čase, z dnešního pohledu, byla postavena i spojnice mezi Libní a Holešovicemi – první celobetonový most v Praze. Podle slov architektky a historičky Lenky Burgerové byla tato městská stavba nadčasová, konstruovaná s myšlenkou na budoucnost. Libeňský most byl kompletně dokončen za pouhé tři roky. Podle architekta Lukeše by se v dnešních podmínkách stavěl deset let.  

Autor:  Zuzana Filípková  (zuf)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace