Změna penzijního fondu – kdy o ní uvažovat a jak na to?

Dnes už je poměrně dost lidí, kteří mají penzijní připojištění. Někdo jen posílá každý měsíc své peníze na patřičný účet, jiný se ale taky zajímá o to, jak je s jeho penězi nakládáno. Penzijní připojištění totiž nemusíte mít doživotně jen tam, kde jste je založili. Jak se dá změnit, kolik kroků je potřeba udělat a kolik času člověku zaberou? O tom jsme si povídali se šéfredaktorem serveru Hypoindex.cz Petrem Zámečníkem.

Než člověk přikročí ke změně fondu, co je dobré sledovat?

„V první řadě je to samotné hospodaření fondu, respektive i toho fondu, do kterého chce člověk přejít. Nestačí ale sledovat připsané zhodnocení, protože některé fondy připisují větší zhodnocení, než na kolik si samy vydělaly. To pak dotují sice akcionáři, majitelé fondu, ale neslibuje to další dobré zhodnocení v budoucích letech.“

Kde může klient získat porovnávací informace o tom, jak se jednotlivým fondům daří?

„Asi nejlepším zdrojem informací je v tomto směru je Asociace penzijních fondů České republiky. Na jejích stránkách lze najít veškeré informace o hospodaření fondů na čtvrtletní bázi.“

Když už se člověk pro změnu rozhodne, jak ji má provést?

„Nejjednodušším způsobem je najít buď obchodního zástupce nového penzijního fondu, finančního zprostředkovatele nebo banku, do jejíž finanční skupiny nový fond patří. S ním pak uzavřít smlouvu o penzijním připojištění.“

Jaké dokumenty k tomu potřebujeme?

„V zásadě jediným dokumentem, který je třeba podepsat, je smlouva s novým penzijním fondem. O všechno ostatní i o převod prostředků ze stávajícího penzijního fondu se postará nový zástupce, tedy nový penzijní fond. O svoje uspořené peníze tedy klient nepřijde, ty budou převedeny na nové penzijní připojištění. Ale pozor – pokud klient bude přesO svoje uspořené peníze tedy klient nepřijde, ty budou převedeny na nové penzijní připojištění. Ale pozor – pokud klient bude přestupovat z fondu do fondu dříve než jednou za pět let nebo do pěti let od doby, co vstoupil do svého stávajícího fondu, penzijní fond mu strhne poplatek za přestup.“

Jen pro zajímavost, zhruba kolik lidí ročně mění svůj fond?

„Bohužel fondy mění poměrně dost lidí. To byl ostatně jeden z důvodů, proč legislativci schválili změnu a umožnili penzijním fondům účtovat poplatky za „předčasný“ odchod klientů. Důvodem, proč příliš mnoho lidí mění penzijní fond, jsou především finanční zprostředkovatelé, kteří často v honbě za provizemi přimějí klienta, aby změnil penzijní fond. Nikoliv proto, že by ten stávající hospodařil špatně, ale proto, aby získali provize od nového penzijního fondu.“

autor: dkf
Spustit audio