Dokument o procesu s Miladou Horákovou

JUDr. Milada Horáková - Foto:  Archiv ČRo

JUDr. Milada HorákováFoto:  Archiv ČRo

Před 56 lety začal největší politický proces proti odpůrcům komunistického režimu. Poslal na popraviště jedinou ženu zavražděnou v tomto období - Miladu Horákovou - a další tři muže. Za smrt nevinných lidí dodnes nebyl nikdo potrestán. Marek Janáč připravil o vykonstruovaném procesu s Miladou Horákovou a jejími společníky unikátní dvoudílný dokument, který ČRo 1 - Radiožurnál nabízí svým posluchačům ve vysílání i na internetu.

Přestože byl proces už v roce 1990 označený jako protiprávní, teprve v současnosti se sbírají důkazy proti dvěma posledním žijícím prokurátorům - Antonínu Havelkovi a Ludmile Brožové-Polednové. "Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naší republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky," prohlásila tehdy v závěrečné řeči před vyhlášením rozsudku prokurátorka. 

Ludmila Brožová-Polednová a Antonín Havelka byli sice loni obviněni, ale trestní stíhání bylo později zastaveno. Jsou podezřelí z účasti na trestném činu vraždy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pecla a Jana Buchala. "Je jim kladeno za vinu, že se podíleli na procesu proti doktorce Horákové a spol. Zpracovávali rozhodnutí tehdejší státní prokuratury, měli v tomto řízení úkony a řízení vedlo k nezákonně uloženým trestům smrti," vysvětluje mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka. 

První díl rozhlasového dokumentu obsahuje část téměř neznámé nahrávky Milady Horákové z roku 1932 (Archiv Českého rozhlasu). Dokument rekonstruuje to, co procesu předcházelo, způsob vyšetřování zatčených a přípravu procesu. V třicetiminutovém pásmu jsou publikovány tajné zprávy StB i dokumenty dokazující spěch strůjců celé akce. Unikátní svědectví poskytují úryvky zpráv konfidentky StB nasazené do vyšetřovací cely k Miladě Horákové. Dokument končí den před procesem. 

Druhý díl dokumentu vychází z nejnovějších výzkumů dochovaných materiálů a mapuje celý průběh procesu až do popravy čtyř odsouzených. Český rozhlas nechal v posledních měsících přepsat kolem 1 800 stran stenografických záznamů procesu, 250 stran propagandistické knihy o procesu, dále 8 hodin dobových rozhlasových pořadů o procesu (Archiv Českého rozhlasu), 1 hodinu závěrečných řečí obžalovaných (objeveno v roce 2005, Národní Archiv) a 7 hodin zvukové stopy filmu (Národní filmový archiv). Díky tomu je možné rekonstruovat pasáže, které musely být z tehdejšího vysílaného záznamu vystřiženy. Historici díky porovnání těchto přepisů objevují v několika výpovědích obžalovaných více vzdoru proti tehdejší mašinérii, než se doposud soudilo. 

První díl dokumentu odvysílal ČRo 1 - Radiožurnál v premiéře v úterý 30. května od 12.30 hodin, v repríze si ho můžete poslechnout v sobotu 3. června od 4.03 hodin. Druhý díl jsme poprvé vysílali ve středu 31. května od 12.30, reprizován bude v neděli 4. června od 5.30 hodin. 

Záznam dokumentu najdete v Rádiu na přání. Druhý díl je však zkrácen o 48 sekund záznamu z Národního filmového archivu, který mohl Český rozhlas použít pouze v rozhlasovém vysílání. 

Český rozhlas v souvislosti s představením dvoudílného dokumentu vyhlásil finanční prémii za informaci vedoucí přímo k nalezení dosud chybějících rozhlasových záznamů z politických procesů 50. let minulého století. "Podařilo se nám zjistit, že rozhlas natočil většinu tehdejších politických procesů, a že je točil celé. Důvodně se domníváme, že tyto záznamy dodnes existují. Mělo by jít asi o 170 zvukových pásů. Odměna je proto určena tomu, kdo bezprostředně pomůže s jejich odhalením," doplnil Janáč, podle kterého mají hledané dokumenty velkou historickou hodnotu. 

Autor:  Marek Janáč, Jan Rosenauer  (jkr)
Pořad: mimořádný pořad  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: mimo pravidelné programové schéma  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace