Pražský maratón má poprvé evropského vítěze

Pražský mezinárodní maratón vyhrál poprvé Evropan. Ve 13. ročníku ukončil africkou nadvládu Portugalec Ornelas v čase 2:11,49 hodiny. Druhý doběhl Keňan Chelimo a třetí další Portugalec Gomes. Nejlepší Čech Pavel Fašingbauer skončil sedmý, limit pro mistrovství světa v Ósace ale nesplnil. Závod žen vyhrála Ruska Nailja Julamanovová, nečekanou mistryní republiky je celkově třetí Veronika Brychcínová.

Hélder Ornelas

Hélder Ornelas | Foto: AFP

Nová trasa, která vedla převážně centrem města, nakonec nevedla k překonání traťového rekordu. Šance na rychlý čas zhatily vysoké teploty, ostré slunce a na vltavském nábřeží i silný vítr.

Od začátku závodu udávali tempo afričtí vytrvalci s Ukrajincem Oleksandrem Kuzinem, třetím nejlepším maratoncem letošní sezony, který do poloviny závodu plnil roli vodiče. Ve špičce se pohybovali všichni adepti na vítězství včetně Keňana Josepha Muriithi Ririho, který jako největší papírový favorit skončil nakonec čtvrtý.

V druhé části se pole roztrhalo a v čele se objevil Stephen Kibiwott. Když už se zdálo, že vítězi Pražského půlmaratonu z roku 2006 vítězství nikdo nesebere, keňský vytrvalec asi šest kilometrů před cílem zastavil a držel se za břicho. Toho využil při svém prvním startu Chelimo. V závěru mu však začaly docházet síly a Ornelas, vítěz maratonu v Miláně před dvěma lety a patnáctý muž z loňského mistrovství Evropy ho předběhl a vyhrál jako první Evropan v historii.

Třiatřicetiletý Portugalec vítězství v Praze nečekal, ale narozdíl od Keňanů zvolil odlišnou taktiku:

"Keňané jsou silní chlapíci. Možná, že to dnešní horko pro ně ale bylo moc obtížné. Začali velmi rychle a před cílem zpomalovali. Já jsem to udělal naopak, finišoval jsem za všech sil. Byl to pro mě dobrý běh. Je to můj čtvrtý maratón a můj druhý nejlepší čas. Bylo to dobré."

Jednatřicetiletá Veronika Brychcínová. Česká reprezentantka v lakrosu, která se do závodu přihlásila až na poslední chvíli v sobotu, dokonce splnila vstupní limit mezinárodní federace IAAF pro mistrovství světa v Ósace (2:42:00). Na kritérium Českého atletického svazu (2:35:00) však její výkon nestačil.

Muži:

1. Ornelas (Portug.) 2:11,49, 2. Chelimo (Keňa) 2:12:36, 3. Gomes (Portug.) 2:12:51, 4. Riri (Keňa) 2:13:50, 4. Riri 2:13:50, 5. Chemitei (oba Keňa) 2:17:31, 6. Nishirimana (Bur.) 2:17:38, 7. Faschingbauer 2:18:55, 8. Nasef (Mar.) 2:19:34, 9. Mutwiri (Keňa) 2:22:23, 10. Novák 2:23:38

Ženy:

1. Julamanovová (Rus.) 2:33:10, 2. Sobaňská (Pol.) 2:35:02, 3. Brychcínová 2:40:50, 4. Havlová 3:05:40, 5. Báčová 3:06:07, 6. Mariolaová 3:10:09, 7. Ch. Rauchová 3:11:22, 8. H. Rauchová (všechny It.) 3:11:22

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít