Chceme být rádiem Teď a tady

Radiožurnál ~ Teď a tady - Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnál ~ Teď a tadyFoto: Jan Rosenauer

Moderní zpravodajsko-publicistická stanice příjemná k poslechu všem cílovým skupinám. Stanice, o kterou budou mít zájem poznání chtiví lidé. Stanice, pro kterou je kvalitní zpravodajství a publicistika absolutní prioritou. Stanice, pro kterou základním prvkem zůstává mluvené slovo doplňované nejkvalitnější, ale zároveň širokospektrální českou i zahraniční hudbou posledních dekád. To je vize nové ředitelky Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Barbory Tachecí. K jejímu naplnění mají vést změny, které od 1. ledna vysílání Radiožurnálu dozná.

Posluchače stanice čekají od 1. ledna 2008 výrazné změny. "Chceme, aby Radiožurnál - coby vlajková loď Českého rozhlasu - byl modernějším a méně konzervativním rádiem schopným být v dlouhodobém horizontu absolutně většinovým rádiem v České republice. Chceme, aby byl Radiožurnál ještě lepší veřejnou službou než dosud s větším důrazem na kvalitní původní zpravodajství a kvalitní publicistiku," říká Barbora Tachecí. 

Radiožurnál se bude ve svém vysílání více soustředit na okamžité a rychlé zpravodajství, princip "teď a tady" se bude prolínat celým dnem. Před jakýmkoliv naplánovaným programem či blokem bude mít přednost aktuální a rychlé zpravodajství. 

Jednotlivé vysílací bloky budou mít v pracovních dnech i o víkendech své stabilní moderátory. Tento základní tým moderátorů budou od Nového roku tvořit Jan Pokorný (po-pá 5-9 hodin), Lucie Výborná (po-pá 9-12 h.), Vít Dvořák (a od poloviny února Jan Bumba) jako moderátoři Ozvěn dne ve 12.00 a Radiofóra v 18.00, Milan Bílek (po-pá 12.30-15 h.), Hanka Shánělová (po-pá 15-17.30 h.), Martin Veselovský (po-pá 17.30-18 h.). Víkendový tým tvoří Romana Navarová (so, ne 6-10 hodin), Václav Žmolík (so, ne 11-14 h.) a Patricie Strouhalová (so, ne 14-18.30 h.). 

Vedle kvalitního zpravodajství a publicistiky se Radiožurnál zaměří také na rozvoj klasické rozhlasové reportáže. Menšinová témata, kultura nebo duchovní rozměr budou soustředěny nejen ve večerních koncipovaných blocích, ale budou integrovány na kratším prostoru navíc i do každodenního vysílání. Dojde k nárůstu původní rozhlasové publicistické tvorby na dvacet hodin týdně. 

Programové schéma - Foto: Jan Rosenauer

Programové schémaFoto: Jan Rosenauer

Důraz bude v příštím roce kladen na téma Evropské unie, na velmi kvalitní dopravní servis, ekonomiku, vyšší zastoupení regionálního zpravodajství a publicistiku. Problematika evropské integrace tak dostane v rámci zpravodajsko-publicistických bloků Ozvěn dne a Radiofórum svůj pravidelný čas. 

Posílena bude četnost dopravních vstupů v ranním vysílání ze 2 na 4 v hodině, Zelená vlna bude obohacena i obsahově. Kvalitní ekonomické zpravodajství široce sdílné pro velkou skupinu obyvatel bude součástí Ozvěn dne v 7, 8, 12 a 18 hodin. Každé ráno se posluchači mohou těšit na zásadní informace o dění v konkrétním regionu. 

Stanice se více zaměří i na hudbu, která byla v posledních letech Radiožurnálu silně vytýkána. "Po hudební stránce se Radiožurnál musí stát konkurenceschopný, a to i přesto, že je hudba v rámci celkového směřování až na druhém místě," říká Barbora Tachecí k hudbě, jejíž poměr k mluvenému slovu se nezmění. Plánovaný široký hudební rozptyl vychází ze záměru stanice zasáhnout všechny posluchače bez ohledu na věk či postavení. Posluchači se tak mohou těšit na milou a líbivou hudbu. Půjde o průřez tím nejlepším popem, pop-rockem, soft rockem a disco/dance posledních desetiletí. 

Od 1. ledna 2008 dojde k mírnému oživení i současného zvukového obalu, zvukové grafiky. Do nového roku vstoupí Radiožurnál také s novým sloganem, který by měl lépe vyjadřovat positioning stanice. "Radiožurnál: Vaše zpravodajství. Vaše rádio" tak nahradí stávající staniční slogany. 

"Všechny změny nebudou náhlé, nebudou náhodné, budou postupně do programu implementovány. Vznikaly v týmu všech vedoucích redakcí na stanici, souhlas s nimi vyslovili generální a programový ředitel i programová rada Českého rozhlasu," uzavírá Barbora Tachecí. 

Vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a v DVB-T multiplexu společnosti Radiokomunikace (Praha, střední Čechy, Domažlicko, severní Čechy, Brněnsko, Ostravsko). 

Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast. 

Autor:   Archiv ČRo
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace