Osobnosti si vyzkouší den na vozíku

Škromach invalida (koláž) - Foto: Jan Rosenauer

Škromach invalida (koláž)Foto: Jan Rosenauer

ČRo 1 - Radiožurnál a občanské sdružení tělesně postižených Prosaz připravují ojedinělý projekt "Zkus si to!", který má upozornit na složité životní podmínky zdravotně postižených v Česku. Společně jsme se rozhodli vyzvat důležité představitele a osobnosti z různých oblastí, aby za účasti médií strávili celý den se všemi činnostmi výhradně na invalidním vozíku.

Prvním z oslovených je ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, nikoliv jako politik, ale jako šéf resortu, který spravuje záležitosti zdravotně postižených. Ten výzvu přijal a celý čtvrtek 20. listopadu stráví na invalidním vozíku. 

Hlavním cílem projektu "Zkus si to!" je, aby si zdraví lidé uvědomili, kolik problémů a překážek mají zdravotně postižení, a chovali se k sobě i svému zdraví zodpovědněji. Záměrem ale není upozorňovat pouze na problémy handicapovaných - vozíčkářů. Veronika Žilková, autorka pořadu ČRo 1 - Radiožurnálu HandyCamping k tomu říká: 

Z. Škromach jako invalida (koláž) - Foto: Jan Rosenauer

Z. Škromach jako invalida (koláž)Foto: Jan Rosenauer

"Invalidní vozík byl zvolen jako zástupný předmět bezmocnosti. Na vozíku se může ocitnout kdokoliv, starý občan, zraněný i trvale invalidní. Nejde rovněž o to, jestli ministr Škromach zvládne být celý den na invalidním vozíku, ale aby se ukázalo, jaké obtíže by měl invalidní člověk (například vozíčkář), kdyby vykonával práci ministra české vlády". 

ČRo 1 - Radiožurnál bude 20. listopadu vysílat celý den živé vstupy z této akce a další příspěvky o problémech zdravotně postižených. TV Nova natočí z akce reportáž do pořadu Střepiny, živý vstup do Snídaně s Novou i další příspěvky a k akci byl přizván i deník Mladá fronta Dnes. 

Projekt "Zkus si to!" s dalšími osobnostmi bude pokračovat i v dalších měsících. Pořad "HandyCamping", který uvádí Veronika Žilková spolu s Janem Kašparem z Divadla Járy Cimrmana, vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý čtvrtek od 20.05 hodin. 

Autor:  Petra Sklenářová  (psk)
Pořad: HandyCamping  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: čt 20.05-21.00 - vysíláno do prosince 2010  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace