Velikonoce s Radiožurnálem? Tradice, cestování i podnětné rozhovory

kraslice, symbol českých Velikonoc - Foto: Ivana Veselková

kraslice, symbol českých VelikonocFoto: Ivana Veselková

Věděli jste, že o Zeleném čtvrtku byste si měli dát k jídlu něco zeleného? A že o Bílé sobotě budou v Bílém domě koulet vajíčka po trávě? I to se dozvíte, když strávíte Velikonoce s Radiožurnálem! Navíc uslyšíte rozhovor s knězem Zbigniewem Czendlikem a nepřijdete ani o čerstvé informace z Říma, kde papež František pronese poselství Urbi et Orbi.

O Velkém pátku je prý lepší odložit práci na zahradě, zapomenout na praní nebo zametání. Místo toho můžete poslouchat Dopolední Radiožurnál. V rámci cyklu 90 let s Vámi, který vysíláme po 11. hodině, uslyšíte, jak se slavily Velikonoce v roce 1935

Velký pátek

V tento nejtišší den v roce si celý křesťanský svět připomíná ukřižování Ježíše Krista. Proto byl Velký pátek vždy dnem bez práce i bez obyčejů, časem pozastavení všeho vnějšího běhu světa. Velký pátek je taky spolu s Popeleční středou dnem nejpřísnějšího půstu. 

Velikonoce jsou křesťanské svátky, ale příchod jara v tomto období oslavovaly i předkřesťanské kultury. Podle starých pověr měly na Velký pátek velkou moc čarodějnice a zlé síly. Byla taky zapovězena velká část prací na poli a na zahradě, nesmělo se péct, prát a zametat. 

Lidová tradice vypráví o údajném otevírání pokladů ve skalách. Poklad prý označovalo světélko nebo kvetoucí či zářící kapradí, popřípadě otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Podle pověsti se v tento den otevírá i památná hora Blaník. 

Vydat se s námi můžete také do zahraničí. Naši reportéři budou sledovat procesí ve Španělsku nebo filipínský rituál, při kterém se nechávají věřící na památku Krista ukřižovat. 

Čtěte také: Velikonoce slaví netradičně. Vlastním ukřižováním

V sobotu můžete pravidelně po 9. hodině poslouchat Křesťanský týdeník. Ten tentokrát nabídne různé pohledy na křesťanské svátky – Libor Dvořák vás seznámí s pravoslavným pojetím Velikonoc, Magdalena Brusinová vás zavede do ekumenické komunity Taizé a s Petrem Vaďurou ochutnáte pesachovou večeři. Nepřijdete ani o pravidelnou glosu Dominika Duky. 

Související weby

Glosy Dominika Duky

Velikonoce patří mezi nejdůležitější křesťanské svátky - Foto: Filip Jandourek

Velikonoce patří mezi nejdůležitější křesťanské svátkyFoto: Filip Jandourek

Eva Hůlková se navíc zeptá katolického kněze a přednosty Ústavu etiky 3. LF UK Marka Váchy na moment z velikonočního příběhu, který ho nejvíc zaujal. Ve vysílání uslyšíte také Daniela Rause. Jeho standardně originální styl a poctivý přístup dává tušit kvalitní velikonoční zážitek pro posluchače. 

O Bílé sobotě budou koulet vajíčka v Bílém domě 

Po 10. hodině si bude moderátor Petr Rajchert povídat s populárním knězem Zbigniewem Czendlikem. Řeč bude o Velikonocích a také o novém papeži Františkovi. 

Bílá sobota

Bílá sobota navazuje na velkopáteční atmosféru půstu, hlídání a návštěvy Božího hrobu. Je to den, kdy Ježíš ležel v hrobě, den ticha. Křesťané se až do večera postí a po celý den se nekonají žádné liturgické obřady. 

Jediné místo, které bývalo a je na Bílou sobotu přes den v chrámech osvětleno, je takzvaný Boží hrob. V noci však nastává zlom. Tmu a ticho v katolických kostelích vystřídá světlo svící, zvonům se vrátí hlas a rozezní se varhany. 

Na Bílou sobotu se odjakživa uklízela obydlí a bílily se stěny. V některých krajích se lidé na Bílou sobotu také poprvé po zimě vykoupali. 

V sobotním vysílání se bude mluvit také o svěcení pokrmů v Polsku a navíc dostanete pomyslné pozvání do Spojených států. V zahradě Bílého domu se totiž budou koulet vajíčka! 

Večer se pak můžete zaposlouchat do Doteků víry, které začínají po 22. hodině. Jejich hostem bude skvělý vypravěč Vojtěch Eliáš, prezident Arcidiecézní charity Praha. 

Boží hod velikonoční: Urbi et Orbi a cestování po Sinaji 

V neděli vrcholí Velikonoce. Půst skončil, a tak můžete ochutnávat mazance a beránky. Ranní a Odpolední Radiožurnál vám prozradí, že před staletími chutnaly tyto pochoutky úplně jinak. 

Nedělní Doteky víry vás zavedou do Jeruzaléma - Foto: Markéta  Bartošová

Nedělní Doteky víry vás zavedou do JeruzalémaFoto: Markéta Bartošová

Naše spolupracovnice v Římě přinese informace o tom, co papež František řekl v poselství Urbi et Orbi. Uslyšíte také novinky z Izraele, kde se připravují na velikonoční mši v bazilice Božího hrobu a na židovský svátek Pesach, o kterém se dozvíte víc v Zápisníku zahraničních zpravodajů po 9. hodině

Čtěte také: Rozhovor s Markem Váchou o novém papeži

Nedělní Doteky víry vás po 22. hodině zavedou do Jeruzaléma. Propást byste neměli ani povídání o velikonoční hudbě s Karlem Vepřekem nebo pozvánku Jany Šustové na výstavu Symboly emancipace o synagogách 19. století v českých zemích. 

Nebude chybět ani diskuzní část, tedy Výzvy přítomnosti. Markéta Šindelářová bude mluvit s knězem, který se vydal po cestách Mojžíšova lidu prchajícího z Egypta. Vyprávění o putování po Sinajském poloostrově na velbloudech slibuje příjemný sváteční zážitek. 

Velikonoční neděle a pondělí

Neděle vzkříšení s sebou přináší největší slavnost křesťanského roku. V chrámech opět zvoní zvony, které se vrátily z Říma, a k oslavám patří i dobré jídlo. Velikonoční neděle tak je dnem hodování a oslav. 

Velikonoční pondělí – to je pomlázka, malovaná vejce, rodinná setkávání a hlavně spousta velikonočních dobrot. Kořeny „mrskačky“ sahají až do dávných pohanských dob. Tímhle zvykem se mohou pochlubit asi jenom Češi a Slováci, jinde ve světě ho neznají. 

Velikonoční pomlázku známe z našich pramenů od středověku a má více podob. Co je společné, jsou velikonoční vajíčka – symbol života a rituální prostředek lidové víry. 

Velikonoční pondělí máte jistě spojené s pomlázkou. Víte, že v minulosti se lidé vypláceli navzájem? I to vám prozradíme ve vysílání. Za velikonočními zvyky se vypravíme také do regionů. 

Pěkně si Velikonoce užijte! 

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T) - Foto:  koláž Český rozhlas

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)Foto:  koláž Český rozhlas

Vysílání ČRo Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu. 

Záznamy vybraných pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše), Eva Hůlková  (ehů), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace