Češi vytřídí jen třetinu baterií. Zbytek končí na skládkách nebo doma v šuplíku

Vybité baterie je možné odevzdat například ve sběrných dvorech, na obecních úřadech i v některých prodejnách (ilustrační foto) - Foto: Milan Baják

Vybité baterie je možné odevzdat například ve sběrných dvorech, na obecních úřadech i v některých prodejnách (ilustrační foto)Foto: Milan Baják

V České republice se ročně prodá téměř 120 milionů nových baterií, recyklací ale projde pouhá třetina z nich. Přes tisíc tun baterií končí ročně v popelnicích, až 15 milionů kusů pak Češi schovávají doma. Ukázal to průzkum pro neziskovou společnost ECOBAT. Nejmenší zájem o třídění baterií mají lidé v menších obcích, naopak nejvíc recyklují Pražané.

Jen polovina Čechů alespoň jednou v životě recyklovala vybité baterie. Ostatní je buď vyhazují do popelnic nebo schovávají doma. Podle jednatele společnosti ECOBAT Petra Kratochvíla totiž spousta lidí neví, kam baterie odevzdat. Najdou se ale i jiné důvody. 

„Jsou menší, nikomu nepřekáží. Starou televizi do popelnice nenacpete, zatímco malou baterii, která váží 25 gramů, velice snadno do popelnice zahodíte, aniž byste si to uvědomili,“ vysvětluje. 

 

Redaktorka Zuzana Petráňová zjišťovala, kam je možné odevzdat vybité baterie

Vložit na svůj web

Baterie jsou sice drobné, mohou ale napáchat velké škody. Pokud skončí v komunálním odpadu, dostanou se na skládku nebo do spalovny. Jedovaté látky se pak uvolňují do přírody, a škodí tak i lidskému zdraví. 

„Základní riziko spočívá v tom, že v každé baterii jsou používány látky, které mají určitý dopad na životní prostředí. Jedná se tedy hlavně o těžké kovy, ale i o kovy, které nepovažujeme až tak za nebezpečné, ale jsou třeba nebezpečné pro život v půdě, například zinek,“ upozorňuje expert na odpady sdružení Arnika Milan Havel. 

Poslouží i k výrobě nových baterií 

Vysloužilé baterie mohou lidé odložit nejen do speciálních kontejnerů a sběrných dvorů, ale například také na obecních úřadech, ve školách nebo v některých prodejnách. 

„Povinnost vybírat zpětně baterie je vždy v prodejně posledního prodeje. V dnešní době je to znatelně označené. Jedná se o prodejny s elektrem, ale určitě také o supermarkety a hypermarkety,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. 

Při recyklaci baterií se zpátky získávají cenné suroviny. Díky nim je pak možné vyrobit třeba nové popelnice nebo další baterie. 

Baterie - nebezpečný odpad - Foto: Michal Jindra

Autor:  Zuzana Petráňová,  krw

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace