Domácí násilí se daří častěji odhalovat. Lidé se už o něm neostýchají mluvit

Domácí násilí (ilustrační foto) - Foto:  Český rozhlas

Domácí násilí (ilustrační foto)Foto:  Český rozhlas

V České republice přibývá případů odhaleného domácího násilí. Je to podle odborníků také tím, že se o tomto násilí častěji mluví a i oběti týrání se pak častěji se svými problémy svěří. Stoupá také počet případů, kdy je agresor na deset dní vykázán z bytu. V Praze byl letos počet takto vykázaných nejvyšší od roku 2007, kdy začal zákon platit.

„Byla u nás mladá žena, 36 let, s třemi dětmi. Ta měla za sebou velmi tvrdé, brutální násilí, kdy měla zlomená žebra, a dokonce jí partner vyštípal štípačkami zuby,“ vypráví ředitelka centra Acorus Zdena Zuzana Bednářová. 

Acorus je jedno z míst v Praze, kde se starají o oběti domácího násilí. Příběh klientky, který Bednářová nastínila, není vůbec ojedinělý. To dosvědčuje i výpověď paní B. 

 

Příspěvek o domácím násilí připravily Jana Čermáková a Pavla Lioliasová

Vložit na svůj web

„Já jsem tu jeho agresivitu přičítala kamarádům, nadměrnému pití a sem tam si vzal i drogu. V noci jsem se třepala, vždycky otevřené okno, ať máme únik. Byly to krušné chvíle. Jak nebyl do desíti doma, tak to už byla neprospaná noc,“ popisuje žena. „Možná by to jednou skončilo tragicky,“ dodává. 

Domácí násilí se netýká nutně jen žen, terčem útoků jsou čím dál častěji i starší lidé. 

„V posledních asi dvou třech letech zaznamenáváme více případů takzvaného mezigeneračního násilí, kdy třeba většinou synové v letech 40 až 50 třeba útočí na své matky nebo rodiče,“ vysvětluje Barbora Holušová z Intervenčního centra Praha. 

Zařízení, jako je toto, může pomoci i s vykázáním agresora z domu. Zákon v Česku vykázání násilníka umožňuje od roku 2007. Agresor pak musí na deset dní opustit společnou domácnost. 

V praxi to vypadá tak, že mu policisté odeberou klíče a chodí kontrolovat, jestli se zákaz dodržuje. Na době kontroly se domluví s obětí násilí. 

Jen za prvních osm měsíců letošního roku evidují statistiky přes devět set případů vykázání. Aktuální trend tak podle odborníků ukazuje, že na konci roku bude počet vykázání nejvyšší za posledních osm let. 

Nemusí to však nutně znamenat, že násilníků je čím dál víc. „Je to hodně o tom, jestli policie využívá ten institut,“ dodává Barbora Holušová. 

Autor:  Jana Čermáková, Pavla Lioliasová,  kov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace