Znásilněným pomůže speciální web. Založila ho žena, která byla sama obětí

Aby stejnou bezmoc nezažívaly další oběti znásilnění, založila Gabriela speciální stránky (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Aby stejnou bezmoc nezažívaly další oběti znásilnění, založila Gabriela speciální stránky (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Znásilněným ženám mají pomoci unikátní webové stránky. Založila je paní Gabriela, která se před čtyřmi lety stala obětí násilníka. Na policii nešla, ale s traumatem se dodnes vyrovnává. Teď chce radit dalším ženám, kterým se něco takového stalo. Jen ročně policie řeší stovky případů znásilnění.

„Byla jsem na výletě v horách a přespávala jsem na chatě svého známého. Stavil se prý jen podívat, jak se mi daří, ale neodešel. Ten okamžik překvapení byl pro mě takový, že jsem nedokázala vůbec nic udělat. Celé se to odehrálo pod rouškou tmy a výhružky,“ vzpomíná křehká blondýna Gabriela na moment, který jí totálně převrátil život.  

 

Znásilněným ženám mají pomoci unikátní webové stránky. O příběh jeho zakladatelky se zajímala Markéta Chaloupská

Vložit na svůj web

Ještě dnes, když v útulné kanceláři o nepříjemném zážitku vypráví, viditelně znervózní. Klopí oči a pohrává si s prstýnkem. S traumatem se nejdřív nechtěla nikomu svěřit, jenže kvůli němu trpěla. Nemohla spát, měla psychické problémy a přestala se stýkat s rodinou. 

„Dostala jsem se pak na takovou hranu, kdy jsem se bála chodit domů, kdy jsem měla pocit, že ho všude vidím,“ popisuje. 

K lékaři jít Gabriela dlouho odmítala. Chtěla si pomoci sama, jenže netušila, jak přesně. Hledala proto na internetu, ale žádnou účinnou radu jak postupovat nenašla.  

Poradí psycholog i právník 

Aby stejnou bezmoc nezažívaly další oběti znásilnění, řekla si Gabriela, že se to pokusí změnit. Založila stránky bylajsemznasilnena.cz. Věří, že ženám pomůžou se s traumatem vyrovnat.  

Součástí bude i důvěrná poradna, ve které by se o konkrétní oběti staral tým složený ideálně z psychologa, psychoterapeuta, právníka a dalších expertů z praxe. 

„Je to něco jako komunikace přes Facebook, ale nemůže to být takhle otevřené. Ženy budou komunikovat samy, ale bude tam dohled nějakého odborníka, aby se nám to nesešroubovalo jenom do toho, že si v sobotu večer sedneme k internetu a začneme psát o tom, jak je nám všem špatně,“ vysvětluje Gabriela. 

Na projektu spolupracuje i s Policejním prezidiem. Dohodla se, že pomůže vyškolit policisty, jak zacházet se znásilněnými ženami. 

Znásilnění oznámí jen každá desátá 

Kriminalisté řeší každoročně stovky případů znásilnění. Jen loni jich bylo skoro 700. Jenže podle odhadů znásilnění oznámí jen každá desátá oběť, zbylých 90 procent to tají. Pachatele ženy většinou znají, říká hlavní psycholog Policejního prezidia Vladimír Voska. 

„Žena má spoustu zábran to sdělit někomu cizímu a procházet trestním řízením, nota bene, když by se s tím pachatelem musela setkávat,“ upozorňuje psycholog. 

To je případ i paní Gabriely, která na policii nešla. Nakonec ale psychiatra vyhledat musela, situaci sama nezvládala. Obrátila se také na probační a mediační službu, která pomáhá obětem trestných činů. 

„To, co tam ještě probíhalo, byly obavy ze strany kontaktování viníka. Takže Gabriela sepsala prohlášení, jaké důsledky to pro ni mělo, s tím, že to uschovala pro případ, kdyby se jí něco stalo, aby se ten případ pak dostal na světlo,“ říká vedoucí královéhradecké pobočky probační služby Denisa Gilányi. 

Internetové stránky zaměřené na pomoc obětem znásilnění by měly začít naplno fungovat v příštích měsících. 

Autor:  Markéta Chaloupská
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace