Vzácné housle z dílny Stradivariho jsou k vidění v budově Českého rozhlasu

Výstavu mistrovských houslí v Českém rozhlase připravil Jaroslav Svěcený - Foto: Filip Jandourek

Výstavu mistrovských houslí v Českém rozhlase připravil Jaroslav SvěcenýFoto: Filip Jandourek

Unikátní housle Antonia Stradivariho je možné vidět i slyšet na výstavě v budově Českého rozhlasu v Praze. Přivezl je sem potomek slavného houslaře Luca Stradivari. Nástroj z roku 1715 pochází z muzea, které Luca spolu s dalšími členy rodiny založil v Cremoně.

Na výstavě, kterou v Galerii Vinohradská 12 připravil Jaroslav Svěcený, se představí mistrovské housle několika staletí. Mezi nimi i ty od Stradivariho. 

Exemplář zapůjčil právě potomek slavného rodu Luca Stradivari. 

„Kdysi jsme měli doma troje originální housle. Ale bylo příliš náročné se o ně starat. Bylo nutné na ně neustále hrát, navíc otázka pojištění. Nemohli jsme nikdy odjet, nechat dům opuštěný,“ vzpomínal. 

 

Rodina Stradivari všechny originály houslí přenechala muzeu. Vzácný exponát zapůjčila i na výstavu v ČRo. Podrobnosti zjišťovala Klára Fleyberková

Vložit na svůj web

„Díky muzeu Stradivariho jsme problém péče o tyto vzácné nástroje i o obrazy a další předměty vyřešili. Teď se z nich může radovat i veřejnost." 

Výstavu připravil slavný houslista a soudní znalec v oboru smyčcové hudební nástroje Jaroslav Svěcený. Kromě mistrovských nástrojů uvidí veřejnost i některé rarity. 

„Například tu budou k vidění i slyšení housle ze žuly nebo z mramoru guatemalského, ale ta stěžejní kolekce se bude postupně měnit, protože budu mít čas komentovaných prohlídek a nástroje budou z českých, německých, italských, francouzských, rakouských a švýcarských sbírek,“ popsal. 

Výstava bude otevřena po celý měsíc květen každý čtvrtek od 12 do 18 hodin. 

Vernisáž mistrovských houslí v Českém rozhlase - Foto: Filip Jandourek

Autor:  Marina Feltlová

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace