Čínská CEFC mohutně investuje v Česku. Šéf představenstva je poradcem Zemana

Čínská společnost CEFC podepsala smlouvu o koupi téměř polovičního podílu české letecké firmy Travel Service - Foto:  Letiště Pardubice

Čínská společnost CEFC podepsala smlouvu o koupi téměř polovičního podílu české letecké firmy Travel ServiceFoto:  Letiště Pardubice

Čína dál ve velkém nakupuje v České republice. Skupina CEFC za účasti prezidenta Miloše Zemana dnes v Šanghaji podepsala smlouvy, na základě kterých investuje do mediální skupiny podnikatele Jaromíra Soukupa, pivovaru Lobkowicz a letecké společnosti Travel Service.

„Byla podepsána smlouva mezi společností CEFC a leteckou společností Travel Service. Dále došlo k zakoupení pivovaru Lobkowizc a byla také podepsána smlouva mezi CEFC a společností Médea Group,“ potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.  

V největším českém leteckém dopravci Travel Service, který vlastní i třetinu akcií Českých aerolinií, koupila CEFC 10procentní podíl s tím, že později navýší základní kapitál v Travel Servicu o jednu miliardu a zvýší svůj podíl na téměř 40 procent akcií. 

V pivovaru Lobkowicz převezme CEFC spolu se skupinou J&T Private Equity Group téměř 80procentní podíl.Podle dostupných informací skupina CEFC za podíl zaplatila necelé dvě miliardy korun. Přitom současná cena těchto akcí na burze je 1,83 miliardy korun. Pivovary Lobkowicz tak vydělaly na prodeji několik desítek milionů korun. 

Menšinový podíl budou mít Číňané ve skupinách Médea Group a Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, která provozuje například televizi Barrandov a vydává několik časopisů. mimo jiné Týden. CEFC bude působit jako strategický a finanční partner. 

Poradce Zemana Ye Jianming 

Český rozhlas zjistil, že předseda představenstva firmy CEFC, Číňan Ye Jianming, je od dubna přímo poradcem prezidenta Miloše Zemana. Podle informací na webu CEFC dostal jmenovací pověření osobně z rukou vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého přímo v Šanghaji. 

Na webu prezidenta Miloše Zemana ale jméno Ye Jianminga v seznamu poradců ani členů expertního týmu uvedeno není. Důvod Českému rozhlasu vysvětlil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

„Jde o určité speciální poslání, není součástí klasického expertního nebo poradního týmu pana prezidenta. Je to speciální poradce pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje. Samozřejmě ta činnost není nikterak honorována.“ 

Ye Jianming byl na pražském Hradě už nejméně dvakrát. Letos v březnu a také v srpnu, kdy Miloš Zeman přijal také prezidenta společnosti CEFC Chan Chauta. 

China Energy Company Limited (CEFC)

Investiční společnost China Energy Company Limited (CEFC) patří mezi 500 firem s největším obratem na světě. Na poli byznysu se pohybuje už 35 let a má pobočky po celém světě. Například ve Spojených státech, Velké Británii, Rusku, Kanadě nebo třeba Singapuru. V posledních letech se firma zaměřila na mezinárodní expanzi. 

CEFC je šestou největší privátní firmou v Číně, zaměstnává 21 a půl tisíce lidí. Před rokem se zařadila do seznamu Fortune Global 500, tedy mezi společnosti s největším hrubým obratem. Na celosvětovém žebříčku se umístila na 342. místě. Její tržby v loňském roce dosáhly necelých 35 miliard dolarů. Oproti roku 2011 její výdělky vystřelily o 36 procent. 

Největší část příjmů, 60 procent, má CEFC z byznysu s ropou a zemním plynem. Dalších 25 procent vydělala na finančním podnikání a dalších 15 procent do firemní kasy přidaly aktivity v průmyslu. 

Firma CEFC patří i mezi TOP 10 největších charitativních dárců Číny, od roku 2013 rozdělila do charitativních aktivit přes dvě miliardy korun. 

Skupina CEFC, která je šestou největší soukromou společností v Číně, se rozhodla expandovat do Evropy a k tomu si vybrala jako hlavní sídlo Českou republiku. 

V pátek koupila 60procentní podíl v pražském fotbalovém klubu SK Slavia Praha, je také minoritním podílníkem (10 %) v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance. V tomto týdnu také koupila budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Obchody CEFC v Česku pomáhala zprostředkovat Česko-čínská komora pod vedením Jaroslava Tvrdíka. 

Autor:  Viktor Daněk
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace