Žurnál servis9. února  2016 v 08:40  

Klikáte často na internetové reklamy? Může se za nimi skrývat virus!

Viry se mohou skrývat i za nabídkou zabezpečení počítače - Foto:  talksrealfast, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Viry se mohou skrývat i za nabídkou zabezpečení počítačeFoto:  talksrealfast, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Dnes je mezinárodní den bezpečnějšího internetu, a tak si přípomínáme bezpečnostní zásady při užívání počítače. Řada lidí si myslí, že když se bude vyhýbat pochybným stránkám, například s pornografií nebo nelegálním obsahem, nehrozí jim, že jim počítač napadne virus. Jenže větší riziko může být jinde.

Na stránkách, které lidé na internetu běžně navštěvují, se případné viry můžou skrývat hlavně v reklamách. „Pokud na reklamě je tlačítko, které říká, klikni zde nebo stáhni si toto, tak je to trochu podezřelé,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Michal Špaček. 

 

Pamatujete na bezpečnostní zásady při používání počítače? Za internetovou reklamou se může skrývat virus.

Vložit na svůj web

Reklama se podle něj snaží člověku říci, co má dělat, aby nad tím nemusel přemýšlet, a v tu chvíli je potřeba se zastavit a podívat se, co je to za reklamu a kam vede, nebo na ni raději vůbec neklikat. 

Třeba společnost Google jen loni zablokovala 10 tisíc internetových reklam, které se snažily uživateli nainstalovat virus. „Hackeři často používají sociální inženýring, to znamená, že se snaží nalákat na nějaké extrémně zlevněné zboží, na nějakou pikantní věc typu, že nějaká celebrita se objevila na veřejnosti nahá nebo něco z jejího soukromí,“ vysvětluje výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. 

Čtěte také: „Velké písmeno, číslo, znamení ďáblovo, jméno vyhynulého savce a hieroglyf“. Své heslo si radši nepamatujte, radí odborník

V některých případech se viry můžou skrývat dokonce i za nabídkou zabezpečení počítače. „Na stránce se může ukázat nějaká reklama, která se mi snaží říci, že mám v zařízení osm virů, což způsobí paniku a strach, takže chci kliknout a nainstalovat program, ačkoliv zrovna tímto způsobem nějaký vir nainstaluji,“ podotýká Michal Špaček. 

Doporučuje proto pečlivě zvažovat, jaký obsah si lidé na internetu otevřou – a to nejen na svém počítači, ale i tabletu a chytrém telefonu. 

Autor:  Vojtěch Koval
Pořad: Žurnál servis  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:35 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

O pořadu

Na co si dát pozor ve smlouvě, abyste nesplakali nad výdělkem? Kam se obrátit, když potřebujete pomoc? Jak postupovat, když úřady nedělají, co mají? Radíme s problémy, které mohou potkat i vás!

Sledujte nás

Ptejte se i vy!

Šetřete s námi

Solární panely by se opět měly vyplatit

Objeví se solární panely také na rodinných domcích v Česku? U sousedů v Německu nebo Rakousku je naprosto...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace