Žurnál servis10. února  2014 v 15:10  

Má smysl platit havarijní pojištění?

Vyplatí se vám platit havarijní pojištění? - Foto: Stock Exchange

Vyplatí se vám platit havarijní pojištění?Foto: Stock Exchange

To je otázka, kterou řeší mnozí motoristé. Statistiky potvrzují, že většina z nich to nepovažuje za nutné. Jen třetina aut je pojištěna i havarijně. Skutečně se to nevyplatí?

Když panu Tomášovi před pár lety kroupy pořádně zvlnily karosérii jeho zánovního vozu, byl rád, že havarijní pojistka byla povinnou součástí leasingu. Z opravy za téměř 150 tisíc zaplatil jen spoluúčast 1 450 korun. Ne všichni řidiči však mají k havarijnímu pojištění pozitivní přístup. 

Podle odborníka na motoristické pojistky Pavla Ronovského může být i pro starší vůz havarijní pojistka dobrou variantou. Zvlášť pokud bydlíte ve městě a nemáte garáž. „Vždy je třeba se dívat na poměr mezi hodnotou vozidla, pravděpodobností škody, ať už jde o krádež nebo havárii, a cenou vozidla,“ popisuje. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

Při výběru pojišťovny nezapomeňte počítat 

Podle toho si pak vymůžete vybrat pojištění, které kryje havárii, živelní škody i krádež, nebo jen některé z těchto rizik. Tyto doplňky častokrát nabízí i povinné ručení, takže není vždycky nutné uzavírat havarijní pojistku. Kdo se k tomu však rozhodne, většinou oba druhy pojištění sjednává u stejného ústavu, což nemusí být nejvýhodnější řešení. 

„Je třeba se podívat na konkrétní vozidlo, jeho cenu a parametry konkrétního řidiče. Podle toho můžete spočítat, jestli se havarijní pojištění vyplatí uzavřít u jedné pojišťovny, nebo je lepší vybrat dobré povinné ručení u jedné a havarijní pojištění u druhé,“ vysvětluje Pavel Ronovský. 

Věnujte čas srovnání nabídek jednotlivých pojišťovacích ústavů. Vyplatí se to, což potvrzuje i pan Jiří z Prahy. Nemívá v úmyslu změnit pojišťovnu, jen chce získat co nejlepší cenu a každoročně se mu to daří. 

Čtěte také: Vyjednávejte o ceně nového vozu. Jak na to?

Jiřímu se vyjednávání vyplácí 

„Chodím na pobočku pojišťovny, která má zájem spolupracovat. Když jdu uzavřít smlouvu na další rok, nesu s sebou nabídky od konkurenčních pojišťoven. Na 100 % je vždycky dorovnají,“ popisuje. 

Za dvouletý vůz platí u jedné z našich nejstarších pojišťoven za obě pojistky necelých 6 tisíc korun ročně, což je dobrá cena. 

Pokud si kupujeme auto na leasing, je havarijní pojistka nutností. Většinou ji ve splátce nabídne přímo úvěrová společnost. Počítejte s tím, že jde o fixní částku po celou dobu splácení a neodráží se v ní aktuální cena auta, takže si musíte vypočítat, co se vyplatí. Pro jízdu do ciziny existuje i varianta krátkodobé havarijní pojistky, která je však v přepočtu na dny až třikrát dražší než roční smlouva. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

O pořadu

Na co si dát pozor ve smlouvě, abyste nesplakali nad výdělkem? Kam se obrátit, když potřebujete pomoc? Jak postupovat, když úřady nedělají, co mají? Radíme s problémy, které mohou potkat i vás!

Sledujte nás

Ptejte se i vy!

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace