Muž dělá dluhy v podnikání. Jak ochránit majetek manželky?

15. duben 2015
Žurnál servis

Na Žurnál servis se e-mailem obrátila posluchačka, která se obává dluhů svého muže. Ten se pustil do podnikání a nedaří se mu, a ona by ráda ochránila svůj majetek – auto, peníze a akcie, které vlastní. Jak to může udělat, na to jsme se ptali Davida Šmejkala, ředitele Poradny při finanční tísni.

Špatnou zprávou pro naši posluchačku je, že majetek, který dnes má a který není prokazatelně pouze její (například nejde o dar či dědictví), v případě vymáhání dluhů ochrání jen těžko. Tento majetek, například auto, spoření do akcií, hotovost na účtu, bude součástí společného jmění manželů – a tedy napůl i jejího zadluženého muže.


Nový občanský zákoník o majetku manželů, není-li upraven jinak
§ 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
(3) (...)
§ 710
Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže
a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.
§ 711
(1) (...)
(2) Částky výdělku, platu, mzdy, zisku a jiných hodnot z pracovní a jiné výdělečné činnosti se stávají součástí společného jmění v okamžiku, kdy manžel, který se o jejich získání přičinil, nabyl možnost s nimi nakládat.

Zúžení společného jmění manželů při ochraně majetku, který už žena má, nepomůže.

„Co se týče manželových závazků vzniklých v průběhu trvání společného svazku, tedy i trvání společného jmění manželů, bude zúžení je neúčinné. Tímto způsobem je možné řešit manželovy dluhy, ale pouze ty, které vzniknou poté; ne ty, které vznikly předtím,“ vysvětluje Šmejkal.

Obrana: když o dluzích nevíte

Nový občanský zákoník nicméně nabízí řešení i pro situace, kdy jeden z manželů zjistí, že se ten druhý zadlužil bez jeho vědomí.

„Lze neprodleně namítat, že manželka o dluzích nevěděla, a že tudíž nespadají do společného jmění manželů; pak by nemohly být vymáhány ani z její poloviny společného jmění manželů, ani z jejího vlastního majetku,“ radí ředitel poradny.

Nedokáže nicméně posoudit, jak moc může být tento postup úspěšný. „Praktické naplnění tohoto odstavce v novém občanském zákoníku jsme ještě neviděli; radili jsme to klientům, ale ještě nemáme zpětnou vazbu,“ dodává.

Smlouvu určitě ano

Kvůli dluhům, které její muž ještě může udělat v budoucnosti, by nicméně naší posluchačce každopádně poradil zajistit, aby s manželem neměla společný majetek.

„Rozhodně bych doporučil omezení společného jmění manželů formou notářského zápisu, tak, aby se smlouva ocitla v takzvaném veřejném seznamu. Opět to ale chrání před závazky vzniklé poté, co listina vznikla, a to až po šesti měsících. Je možné dát i návrh k soudu na zrušení společného jmění manželů,“ vypočítává možnosti Šmejkal.

„Obecně doporučuji si všímat, jaké závazky si na sebe manžel bere, a neprodleně na to reagovat,“ uzavírá svou radu ředitel dluhové poradny.

autor: Karolína Procházková
Spustit audio