Žurnál servis10. února  2016 v 08:40  

Podvodníci na Facebooku lákají z lidí i desetitisíce korun. Jak se nenechat podvést?

Podvodných útoků na Facebooku přibývá - Foto: Fotobanka Pixabay

Podvodných útoků na Facebooku přibýváFoto: Fotobanka Pixabay

V Česku je zhruba čtyři a půl milionů aktivních facebookových účtů. V souvislosti s tím se dnes mluví i o podvodech na této sociální síti. Někteří uživatelé si totiž neuvědomují, že ukradení jejich identity na Facebooku nemusí znamenat jen ztrátu fotografií. Podvodník může přes síť ukrást i desetitisíce korun.

„Komunikoval se mnou ukradeným jiným profilem kamarádky, jehož prostřednictvím mne požádal o kliknutí na jakousi soutěž,“ popisuje David Kovařík. Neznámý podvodník získal jeho přístupové údaje k facebookovému účtu, podobným způsobem naboural profily Davidových přátel a začal z nich lákat peníze. 

 

Říkáte si, že na svém facebookovém profilu máte jen fotografie, a tak se nemusíte obávat, že by vám z něj někdo ukradl cokoliv osobního. Jenže podvodník může z vašich přátel vylákat i desetitisíce korun.

Vložit na svůj web

„Útočník pošle oběti nějaký odkaz, řekne, že to je platební systém XY a že je rychlejší, na tom odkazu jsou stránky, které vypadají jako přihlašování do banky oběti. V tu chvíli falešná bankovní stránka zahlásí, že je výpadek, ale odešle zadatné hesle útočníkovi,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Michal Špaček. 

„Nejlepší zkusit si vše ověřit jinou cestou, zavolat, poslat SMS, ověřit si, zda za člověkem, který nás o něco požádal, se neskrývá útok. “
DAVID SLÍŽEK, SERVER LUPA.CZ

Pokud útočník svou oběť přesvědčí, aby mu poslala i potvrzovací SMS, může vykrást i její účet. V případě dvou žen, které uvěřily, že komunikují s Davidem Kovaříkem, získal podvodník 35 tisíc korun. A podobných případů přibývá, jen v Praze meziročně zhruba o čtvrtinu. 

„Je potřeba se zamyslet nad tím, komu sděluji informace, komu dávám své osobní údaje, na ulici také každému neukazuji občanku, nesděluji mu, kde přesně bydlím a nedávám mu doslova klíče od bytu,“ radí Václav Písecký, vedoucí odboru analytiky Krajské ředitelství PČR Praha. 

Autor:  Vojtěch Koval
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

O pořadu

Na co si dát pozor ve smlouvě, abyste nesplakali nad výdělkem? Kam se obrátit, když potřebujete pomoc? Jak postupovat, když úřady nedělají, co mají? Radíme s problémy, které mohou potkat i vás!

Sledujte nás

Ptejte se i vy!

Šetřete s námi

Solární panely by se opět měly vyplatit

Objeví se solární panely také na rodinných domcích v Česku? U sousedů v Německu nebo Rakousku je naprosto...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace