Žurnál servis14. října  2015 v 08:50  

Stočený tachometr neodhalí často ani profesionálové. Laik je bez šance

Stočený tachometr nemá laik šanci poznat - Foto: Stock Exchange

Stočený tachometr nemá laik šanci poznatFoto: Stock Exchange

Automotoklub varuje před stáčením tachometrů u ojetých vozidel. Stát podle něj pořád nedokáže čelit podvodníkům, kteří upravují počet naježděných kilometrů. Zákazníci pak za tyto vozy platí více, než je jejich cena.

Státu se podle vedení automotoklubu nedaří potírat podvody s přetáčením tachometrů. Na špatných zákonech přitom tratí zejména koncoví zákazníci. Za koupi ojetých vozů každoročně zaplatí podle odhadů motoristické organizace o miliardy korun víc, než je jejich reálná hodnota. 

Cenu vozu nejvíc ovlivňuje počet najetých kilometrů. Jenže právě ten je podle automotoklubu u každého druhého auta dovozeného z ciziny upravený. 

ÚAMK apeluje na přísnější zákony a databanku pro celou EU 

„Pokud si laik koupí ojeté vozidlo dovezené z ciziny, nemá prakticky šanci poznat, že najeté kilometry byly stočeny,“ varuje Petr Vomáčka z ÚAMK. Přijít na to totiž činí podle něj potíže i profesionálům. 

 

Rozhovor s Petrem Vomáčkou z ÚAMK o tom, jak odhalit možnou manipulaci s počtem najetých kilometrů u ojetých vozů. Moderuje Jiří Chum.

Vložit na svůj web

Stáčení kilometrů se přitom týká všech vozidel. Od těch nejlevnějších po ty nejdražší. „Těch drahých je ale více,“ upozorňuje Petr Vomáčka z automotoklubu. 

Aut, která mají upravený počet najetých kilometrů, se v Česku každoročně prodá na 270 000, což odpovídá 45 procentům trhu. 

Automotoklub proto apeluje na stát. „Apelujeme na přísnější zákony, zavedení ochrany proti přetočení tachometru ze strany výrobců, evidenci stavu kilometrů při každém servisu vozu a kilometrovou databanku pro celou Evropskou unii,“ uzavírá Petr Vomáčka. 

Autor:  Jiří Chum  (jch)
Pořad: Žurnál servis  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:35 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

O pořadu

Na co si dát pozor ve smlouvě, abyste nesplakali nad výdělkem? Kam se obrátit, když potřebujete pomoc? Jak postupovat, když úřady nedělají, co mají? Radíme s problémy, které mohou potkat i vás!

Sledujte nás

Ptejte se i vy!

Šetřete s námi

Solární panely by se opět měly vyplatit

Objeví se solární panely také na rodinných domcích v Česku? U sousedů v Německu nebo Rakousku je naprosto...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace