Žurnál servis8. února  2016 v 08:40  

„Velké písmeno, číslo, znamení ďáblovo, jméno vyhynulého savce a hieroglyf“. Svá hesla si radši nepamatujte, radí odborník

Častá změna hesla může bezpečnost vašeho účtu snížit - Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, zdroj: Flickr.com

Častá změna hesla může bezpečnost vašeho účtu snížitFoto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, zdroj: Flickr.com

Měníte si často heslo například k internetovému bankovnictví? Podle počítačových odborníků byste to možná raději neměli dělat.

123456 a password – to jsou podle společnosti SplashData už několik let celosvětově nejpoužívanější hesla. Lidé často ignorují základní poučky, jak se bezpečně chovat na internetu – nebo si je špatně vykládají. 

U počítače sedím se studentem medicíny Adamem Klocperkem. Ten si heslo ke svému internet bankingu ani dalším účtům moc často nemění. 

„Vzhledem k tomu, kolik účtů v moderní době člověk má, je těžké už jen pamatovat si heslo ke každé službě. A kdyby si je pak měl ještě pravidelně měnit, bylo by to naprosto neúnosné,“ vysvětluje. 

„Změnit heslo je jeden z prvků bezpečného internet bankingu. Heslo má kromě toho i nějak vypadat: být co nejdelší, mít v sobě různé znaky, velká i malá písmena nebo číslice.“
MLUVČÍ ČESKÉ SPOŘITELNY

Měnit heslo příliš často může spíše škodit 

Třeba Česká spořitelna – podobně jako další instituce – ale svým klientům pravidelnou změnu hesla doporučuje. 

„Změnit heslo je jeden z prvků bezpečného internet bankingu. Heslo má kromě toho i nějak vypadat: být co nejdelší, mít v sobě různé znaky, velká i malá písmena nebo číslice,“ popisuje mluvčí banky Kristýna Havlingerová. 

Bezpečnostní analytik Michal Špaček ale namítá, že častá změna hesla může naopak bezpečnost vašeho účtu snížit. „Když si budu měnit heslo každé tři měsíce, usnadním si to a zvolím nějaké jednodušší. Paradoxně je pak při změnách hesla jednodušší a náchylnější k útokům.“ 

„Když si budu měnit heslo každé tři měsíce, usnadním si to a zvolím nějaké jednodušší. Paradoxně je pak při změnách hesla jednodušší a náchylnější k útokům.“
BEZPEČNOSTNÍ ANALYTIK

Správce hesel, jednoduchá pomoc 

A jak tedy se svým heslem pracovat? „Ideální je si heslo nepamatovat – pak ho nemohu zapomenout nebo někomu říct,“ říká. 

Jednou z variant je podle Michala Špačka používat aplikaci Správce hesel. „Existují speciální programy, které bezpečně uchovávají má hesla pod hlavním heslem,“ popisuje. 

Uživatel si tak nemusí pamatovat několik různých hesel, ale jen jedno. A to potom může být velmi bezpečné.  

Autor:  Vojtěch Koval
Pořad: Žurnál servis  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:35 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

O pořadu

Na co si dát pozor ve smlouvě, abyste nesplakali nad výdělkem? Kam se obrátit, když potřebujete pomoc? Jak postupovat, když úřady nedělají, co mají? Radíme s problémy, které mohou potkat i vás!

Sledujte nás

Ptejte se i vy!

Šetřete s námi

Solární panely by se opět měly vyplatit

Objeví se solární panely také na rodinných domcích v Česku? U sousedů v Německu nebo Rakousku je naprosto...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace