Zápisník zahraničních zpravodajů

Nepřibližujte se k opuštěným tuleňům, prosí polští vědci. Můžete je tím zabít

Ani velmi otužilé plavce touto dobou na polském pobřeží Baltského moře nepotkáte. Zato však můžete na plážích narazit na tuleně, kterým se na jaře rodí mláďata. Na záchranné stanici na poloostrově Hel teď mají plné ruce práce s mláďaty, kterým zvědavci...

O pořadu

Zápisník zahraničních zpravodajů

Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 
Zahraniční redakce Českého rozhlasu - Foto: Jan Rasch

Zahraniční redakce Českého rozhlasuFoto: Jan Rasch

Autentické reportáže z celého světa.

Každé nedělní dopoledne vysíláme v hodinovém bloku to nejlepší a nejzajímavější, co natočili zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu, reportéři zahraniční redakce a spolupracovníci v zahraničí. Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety. 

Zápisník zahraničních zpravodajů je jedinečný rozhlasový magazín, který nemá v českém rozhlasovém éteru obdobu. Lze ho označit za legendární: Už skoro šedesát let z rozhlasových přijímačů zní znělka Zápisníku zahraničních zpravodajů. Přispívaly do něj takové osobnosti rozhlasové žurnalistiky jako Věra Šťovíčková-Heroldová, Jiří Dienstbier nebo Karel Kyncl a dodnes je pro autory možnost přispět do Zápisníku čímsi výjimečným, možná i svátečním. 

Český rozhlas má i dnes nejširší síť zahraničních zpravodajů. Autory reportáží a postřehů v Zápisníku zahraničních zpravodajů jsou ale také reportéři zahraniční redakce nebo rozhlasoví spolupracovníci všude po světě – poslechnout si tak můžete reportáže zpoza hranic i od protinožců – a třeba i z Antarktidy. 

Zápisník zahraničních zpravodajů vznikal v době, kdy se nesmělo cestovat a jako něco překvapivého a velmi objevného bylo to, co se dnes může zdát samozřejmé. Dnes už totiž nejsou hranice uzavřené, můžeme jezdit po celém světě. Autoři zápisníkových reportáží se tak snaží najít vždy něco navíc – neotřelý pohled, který lidé běžně při svých cestách nemají šanci objevit: zajímavou historii, skrytá místa, výjimečné příběhy či pohnuté osudy. 

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu - Foto: Khalil Baalbaki

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasuFoto: Khalil Baalbaki

Připravují: zahraniční zpravodajové a spolupracovníci Českého rozhlasu, reportéři zahraniční redakce
Moderuje: Vladimír Kroc 

Historie pořadu:
Zápisník zahraničních zpravodajů vznikl v roce 1955 a řadí se tak mezi nejstarší pořady v Československu a Česku – i televizní Večerníček je o deset let mladší. Kolik dílů tohoto unikátního pořadu doposud vzniklo, nejspíš nikdo nedopočítá. 

V počátcích Zápisníku měl Český rozhlas jen jednoho zahraničního zpravodaje. Do vysílání tak přispívali svými postřehy všichni, kterým se v nelehkých dobách podařilo dostat za hranice Československa. 

Se Zápisníkem zahraničních zpravodajů jste v minulosti mohli také soutěžit – pokusit se například vytvořit vlastní rozhlasovou reportáž nebo vyhrát hodnotné zahraniční zájezdy. 

Zahraniční redakce Českého rozhlasu - Foto: Jan Rasch

Zápisník v síti:
Chceme zaujmout všechny, kteří mají uši a oči otevřené a rozhlížejí se po celém světě. Své náměty a připomínky k reportážím můžete posílat na redakční e-mail: zahranicni.cro1@rozhlas.cz 

Díky našim internetovým stránkám si můžete obsah Zápisníku přečíst nebo poslechnout i dodatečně. Přepisy reportáží obohacené o fotografie i videa naleznete na webových stránkách zapisnik.radiozurnal.cz

Petr Vavrouška: Polské duše - Foto:  Český rozhlas

Videa, která naši reportéři ke svým zápisníkům občas natočí, najdete na kanálu Radiožurnálu na serveru YouTube. Můžete nám psát také na naši stránku na Facebooku

Autor:  David Koubek  (dkk)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace