Dubaj krachuje, Bejrút se raduje

Světová média zaplavily v uplynulých dvou týdnech zprávy o vážných hospodářských problémech, do kterých se dostala Dubaj. Arabský emirát byl dosud symbolem přepychového života boháčů z celého světa. K Perskému zálivu jezdili utrácet do luxusních obchodů a kupovali si vily na umělých ostrovech. Teď však houfně prchají pryč. Radost z toho mají v Bejrútu. Libanonci se těší, že se milionáři po mnohaleté přestávce vrátí utrácet právě k nim.

"Našim obchodům nepomáhá jen krize v Dubaji. Máme tu navíc příjemné prostředí. Libanonci jsou velmi přívětiví lidé. Ale samozřejmě, že krize v Dubaji je pro Libanonce pozitivní. Je to pro nás velmi dobré," věří Serge Butrus, který prodává luxusní oděvy v historickém centru Bejrútu.

Když v 70. letech vypukla na patnáct let libanonská občanská válka přiživovaná ze zahraničí, z celé čtvrti se postupně staly ruiny. Poválečná obnova a pečlivá rekonstrukce původních domů zas připomněla, že se Bejrútu kdysi říkalo Paříž Blízkého východu.

"Nabízíme značkové oblečení na polo La Martina, sportovní a vycházkové oděvy. Jsme v luxusní čtvrti. Vidíte, že všude kolem jsou drahé hotely. Chodí k nám Libanonci, lidé z Perského zálivu, ale také Evropané z Itálie, Francie... Máme prostě mezinárodní klientelu," chlubí se Serge Butrus.

Luxusní obchod pro bohatou klientelu

Bejrút jsou vlastně dva světy. Jižní předměstí jsou plná palestinských uprchlíků a libanonských šíitů, kteří utekli před boji s Izraelem z jižní části země. Sever a východ tvoří bohaté křesťanské čtvrti připomínající spíš Evropu než Blízký východ.

Opravdovou výkladní skříní je ovšem staré centrum. Opravené paláce z éry osmanské říše a francouzské vlády, nedaleko moderní skleněné hotely a pod tím vším restaurace s tichou hudbou a drahé butiky. Právě tady se z dubajských problémů zjevně těší nejvíc.

Obchod v centru Bejrútu

"Prodáváme drahé boty a galanterii od návrhářů, ale i běžné věci pro řadové zákazníky. Teď před Vánocemi chodí lidé nakupovat docela dost. Doufáme však, že problémy v Dubaji nám pomohou ještě více. Libanon si také prošel svou krizí. Takže teď potřebujeme, aby krizi měli v Dubaji a my se mohli postavit na nohy," říká upřímně prodavačka Marie.

Jestli ovšem marnotratní zákazníci odejdou z Dubaje právě do Bejrútu, není vůbec jisté, i když má libanonská metropole určitě co nabídnout. A navíc nikde není napsáno, že budou utrácet tak, jak by si představovali majitelé obchodů.

Bejrút je centrem bankovnictví

"Sedmdesát procent našich zákazníků je ze Zálivu. Z Dubaje, Kataru, Bahrajnu, Kuvajtu nebo Saúdské Arábie. Někteří utrácejí hodně peněz, jiní jsou však jako Libanonci. To znamená, že jsou hodně spořiví," dodává Marie.

mapa
Zvětšit mapu: Bejrút
Spustit audio