Lucky přišla o nohu, teď je z ní superstar

Jihovýchodní Asie byla vždy bohatá na nejrozmanitější živočišné druhy. Vinou člověka však řada z nich mizí. Tygři, orangutani nebo divocí sloni jsou ve volné přírodě už opravdovou vzácností. V mnoha zemích regionu, třeba ve Vietnamu a v některých oblastech Číny, navíc ohrožená zvířata dál figurují na jídelním lístku i jako součást tradiční medicíny. Zcela odlišná situace je v Kambodži, kde se v posledních letech podařilo černý trh s divokými zvířaty výrazně omezit.

V jezeře se koupou sloni. Ve vodě dovádí jako malé děti. Převalují se na bok, potápí se a choboty si stříkají vodu na záda. Nick Marx, statný padesátník, na ně zálibně hledí. Oba sloni jsou z mnoha zvířat, která se jemu a jeho lidem podařilo zachránit před pytláky a překupníky. Jsem v záchranné stanici Phnom Tamao nedaleko kambodžské metropole Phnom Phenu.

"Je to určitě nejlepší záchranná stanice, jaká v nějaké rozvojové zemi pracuje. Možná nejlepší v celé Asii, o tom jsem opravdu přesvědčený," říká Nick, který osm let centrum vede a pokračuje: "Zvířata, jejichž zdravotní stav to umožňuje, vracíme zpátky do přírody. Ostatní zůstanou tady u nás."

To je případ nejen dvojice slonů, kteří se vášnivě šplouchají ve vodě, ale mnoha dalších zvířat ze záchranného centra. "Tento jelen přišel v pytláckém oku o část přední nohy. Zpátky do volné přírody se už vrátit nemůže. Dožije tedy v naší zahradě," vysvětluje ošetřovatel Bhopa a kolem nás hopká po třech nohách ochočený jelen.

Jak se poraněná a zbídačená zvířata ocitnou v záchranné stanici? S pomocí agentury Wildlife Alliance funguje v Kambodži už osm let zcela unikátní systém, který v zemích jihovýchodní Asie nejspíš nemá obdoby. Systém, který dokonce zahrnuje i tři policejní oddíly zaměřené na boj s nelegálním obchodem se zvířaty.

"Přišel jsem do Kambodži právě v době, kdy záchranný tým vznikal. Někdo se musel o zachráněná zvířata starat. Operační skupina, kterou se nám podařilo vybudovat, je opravdu jedinečná. Pokud někde ilegálně drží nebo prodává divoké zvíře, členové týmu mají právo je zabavit a překupníci jsou potrestáni. Existuje dokonce horká telefonní linka, kam mohou lidé zavolat a informovat nás," vypráví Nick.

Tak se do záchranného centra dostal dnes jeho nejpopulárnější obyvatel, desetiletá slonice Lucky. "Zavolali nám lidé, že pralesem bloudí slůně, které nejspíš zranili pytláci. Tehdy měla Lucky asi půl roku. Byla zesláblá, vyčerpaná, nohu poraněnou od pytlácké pasti. O část nohy nakonec přišla, museli jsme jí nechat vyrobit protézu," přibližuje smutný příběh Nick.

Dnes je Lucky opravdovou superstar. Tančí v rytmu hudby, hraje kopanou a dokonce maluje. Místní lidé ji milují a na její víkendová vystoupení se sjíždějí do záchranné centra. I díky Lucky a jejímu příběhu si stále více Kambodžanů uvědomuje, že divoká zvířata je nutné chránit. Jak ovšem říká biolog a šéf záchranného centra Nick Marx, myšlení lidí se mění jen pomalu.

"Kambodžané považují divoká zvířata za něco, co je tady pro ně. Vždycky tady byla spousta zvěře. Jakmile však do hry vstoupil obchod se zvířaty, byl konec rovnováhy. Dnes se ovšem situace v Kambodže naštěstí mění," míní.

"Před osmi lety se běžně prodávala vzácná zvířata, na ulici jsi koupil tygří kožešinu. Takto otevřený trh s divokými zvířaty ani s jejich masem už naštěstí neexistuje. Neříkám, že se jej zcela podařilo vymýtit, ale zmizel z ulic. Zabíjet a jíst divoká zvířata je nelegální a zakázané, stejně tak obchodovat s nimi. Situace se opravdu hodně zlepšila a doufám, že alespoň trochu naším přispěním," dodává biolog.

autor: jma
Spustit audio