Na bratislavském sídlišti začínají být knihy opět hitem

3. srpen 2010
Zblízka

Děti už vůbec nečtou, sedí u počítače nebo koukají na televizi. To slýcháme docela často. Jenže tak nějak chybí řešení, co s tím. Originální recept na záchranu čtení našli uprostřed panelákové džungle - v bratislavském sídlišti Petržalka. Knihovničky se objevily přímo na chodbách paneláků. Starají se o ně sami nájemníci, a světe div se, funguje to. Při čekání na výtah si vyberete knížku a po cestě do dvanáctého patra proletíte prvních pár stránek. Knihovna nikdy nebyla lidem tak blízko.

S Evou Gaburjakovou jdeme do paneláku, kde bydlí. Není to ničím výjimečný šedý kvádr uprostřed petržalského sídliště. Až na jednu věc. V přízemí u výtahu jsou poličky nacpané knížkami. „Je tu šest poliček. Když jdou lidé ven, třeba na pláž, mají možnost sáhnout po knížce a v rámci lenošení si ji přečíst,“ vysvětlila.

Zatímco obdivujeme panelákovou knihovnu, prochází kolem sousedka s vnukem. „Využívám to. Vnukovi jsem právě vzala dvě dětské knížky. Je to takový kolotoč. Půjčíme si to a pak sem knihy zase vrátíme. Co jsem měla doma, jsem sem také přidala,“ řekla sousedka.

Sousedské knihovny se v panelácích na Petržalce letos v létě objevily poprvé. Už několik let však místní knihovna provozuje takzvaný knižní kolotoč. Na městském úřadě každý týden vystaví pár krabic s knížkami vyřazenými z knihovního fondu. Úplně zadarmo si je můžete půjčit a kdykoli vrátit, anebo si je dokonce nechat. Pak je samozřejmě slušnost přinést za ně nějaké jiné knihy, které vám už třeba doma překážejí.

Ján Rychlovský právě přijel s malým dvoukolákem plným knih. „Už je nepotřebuji, tak se rád podělím s dalšími čtenáři. Je to velmi dobrá akce, kterou petržalská knihovna zorganizovala. Člověk tu najde opravdu vzácné věci. Vždy tu najdu zajímavé věci. Přinesu, co nepotřebuji, a najdu něco zajímavého,“ vysvětlil.

Ján Rychlovský si chodí pro knihy pravidelně každý týden. Vždycky si tu něco najde, třeba ruskou klasiku. „Našel jsem tu Bunina, kterého zbožňuji. Toho si nechám. Myslím, že to čte málo lidí. Potom jsem tu našel slovenskou meziválečnou literaturu, kterou nikdo nečetl, ale každý ji prý zná. To tu hledám. Když to najdu, tak si to ponechám,“ dodal Ján Rychlovský.

Ředitel knihovny v Petržalce Ernest Huska přemítá, proč knihy ještě pořád neskončily na smetišti a proč lidi zase baví číst. „Zjistil jsem, že lidé znovu začali číst, když do televizí přišly reality show. To pro nás bylo velmi dobré, protože po roce lidi unavily. Stále jsou to stejné nesmysly, které se točí dokola. Potvrdili mi to i knihkupci, že lidé rok nebo rok a půl po vysílání reality show začali zase chodit do knihoven a knihkupectví, protože se na ty nesmysly nemohli dívat,“ dodává ředitel.

A co váš panelák? Nenašel by se tam dole u výtahu kus místa na knihovnu?

<iframe width="680" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=48.1166,17.110519&amp;spn=0.080223,0.233459&amp;z=12&amp;output=embed">mapa</iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=48.1166,17.110519&amp;spn=0.080223,0.233459&amp;z=12&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: bratislavské sídliště Petržalka</a></small>
autor: vob
Spustit audio