San Francisco je stále Mekkou homosexuálů

Čtvrť Castro v San Franciscu - Foto: Steve Parker,  CC BY 2.0

Čtvrť Castro v San FranciscuFoto: Steve Parker, CC BY 2.0

Sanfranciská čtvrť Castro je tradiční baštou homosexuálů. Sjíždějí se tam už desetiletí nejen z Kalifornie, ale z celých Spojených států. Proč právě tam?

Tramvaj zvoní skoro jako v Praze nebo jiném českém městě. Ale v Česku byste asi jen těžko hledali místo, kde je tolik gayů pohromadě. Někteří jdou ruku v ruce po chodníku, jiní ve dvojicích klábosí v zahrádkách kaváren a restaurací. 

Čtvrti Castro se říká „Vesnice gayů“ nebo „Hlavní město gayů v USA“. Pokud jste viděli film Milk, který v roce 2008 vynesl Oskara za hlavní roli herci Seanu Pennovi, asi víte, že San Francisco a konkrétně Castro bylo v 60. a 70. letech 20. století bez nadsázky Mekkou amerických homosexuálů. 

Dnes se však píše rok 2010. Americká společnost je nepochybně otevřenější a tolerantnější než před bezmála půl stoletím. Čtyřprocentní menšina může žít a zcela otevřeně se hlásit ke své orientaci na mnoha jiných místech. Je tedy San Francisco pořád její vyhlášenou a jedinečnou baštou? 

„Určitě a ten trend roste,“ přesvědčuje mě Pedro, který bydlí v Castru už 18 let. „Chceme do Castra, protože ono samo a to, co se tady dělo, je důvodem, proč jsme se ke své homosexualitě přihlásili.“ 

Pedro sám prý viděl za ta léta od roku 1992, kdy sem dorazil z Havaje, hodně změn a také příchod mladé generace. Jeho pohled z ulice potvrzuje i odborník, který se situací homosexuálů zabývá profesionálně. Roberto Ordeňana je podle docela dlouhého oficiálního titulu - překládám doslova - ředitelem sekce pro komunitní projekty Centra pro gaye, lesby, bisexuály, transsexuály a transvestity

Duhová vlajka - symbol homosexuálů - Foto:  Mcphersonm80, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

Duhová vlajka - symbol homosexuálůFoto:  Mcphersonm80, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

„San Francisco už je spoustu let místem, kam lidé přicházejí, aby byli sami sebou. Homosexuální komunita se rozrůstala po 2. světové válce a politickou váhu získala v 60. a 70. letech s příchodem lidí jako byl Harvey Milk, vůbec první úspěšný kandidát do městské rady, který se otevřeně hlásil ke své homosexualitě," říká Roberto.
 

Jenže v 80. letech začala gaye decimovat neznámá nemoc, později označená jako AIDS. Castro bylo jedním z prvních míst, kde na ni umírala velká část místních obyvatel. Čtvrť získala špatnou pověst. San Francisco však podle Roberta na místní komunitu nezanevřelo a projevuje se to i teď. 

„Mnoho lidí tady třeba pomáhá s prosazováním práva na homosexuální sňatky a jsou to heterosexuálové,“ říká Roberto v souvislosti s nekončící právní tahanicí o to, jestli mohou gayové a lesby v Kalifornii uzavírat plnohodnotné sňatky. 

„Jsem si v každém případě jistý, že San Francisco zůstane krásným místem, kde bude různorodá kultura gayů, leseb, bisexuálů, transsexuálů a transvestitů oslavovaná,“ říká mi Roberto Ordeňana. 

Nedokážu posoudit, jestli je jeho jistota oprávněná. Aspoň zatím to však v Castru vypadá, že se tady homosexuálům daří dobře. 

 

San Francisco je stále Mekkou homosexuálů

Vložit na svůj web

Vít Pohanka - Foto:  AnFas

Vít PohankaFoto:  AnFas

Otevřenost – to je podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanky jedna z velkých předností Američanů oproti nám Evropanům. „Obvykle mají své názory dobře zformulované a nebojí se je říct,“ říká o nich. Podobnou zkušenost si odnesl i z návštěvy ve čtvrti Castro v San Franciscu. Čím je tato čtvrť na první pohled odlišná a jaká se v USA v současné době vede diskuze o uzavírání sňatků mezi homosexuály, přiblížil posluchačům Zápisníku zahraničních zpravodajů v rozhovoru, který si můžete poslechnout ze záznamu. 

 

Rozhovor s Vítem Pohankou o otevřenosti americké společnosti

Vložit na svůj web


Zvětšit mapu: čtvrť Castro v San Franciscu, USA
Autor:  Vít Pohanka  (vpo)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace