Číňané si oblíbili Laponsko. Do Santovy vesničky jezdí za sněhem, suvenýry i na sobí safari

Součástí nabídky turistických atrakcí v Santově vesničce je i sobí safari - Foto: Matěj Skalický

Součástí nabídky turistických atrakcí v Santově vesničce je i sobí safariFoto: Matěj Skalický

Ve Finsku, pár kilometrů od městečka Rovaniemi, stojí vesnička, kterou protíná severní polární kruh. Právě tam každoročně zavítá přes 300 tisíc turistů, kteří se chtějí setkat se severským Santa Clausem – Joulupukkim. Své dopisy s vánočními přáními tam posílají dětí z celého světa.

Na severním polárním kruhu jsou Vánoce celý rok. Je tu pár dřevěných domků s věžičkami jako z pohádky od Walta Disneyho. Z reproduktorů vyhrávají koledy a všude je spousta sněhu. 

Santa Claus tu má svou dílnu, kde si mu děti mohou vylézt na klín a vyfotit se s ním. Najdete tu restaurace, obchůdky i polární poštu. 

Čtěte také: Americké Vánoce jsou v ohrožení. V Turecku objevili hrob Santa Klause

Tady je Santa Clausovo 

Vánoční dárky vyrábí Joulupukki se svými pomocníky skřítky ve vesnici Rovaniemi - Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic,  Uživatel: Math

Vánoční dárky vyrábí Joulupukki se svými pomocníky skřítky ve vesnici RovaniemiFoto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, Uživatel: Math

Dítka vesele dovádějí na pekáčích a sáňkách, jejich otcové postávají kolem, a když zrovna nedrží finské pivo Lapin nebo Karhu, mají v rukou tašky plné suvenýrů nebo sobích kožešin. Ty stojí i stovky eur a patří mezi jedny z nejteplejších na světě. 

Hutnou kožešinou se přikrývají i turisté, kteří sem na sever Finska vyrazili za sobím spřežením. 

„Máme tu sobí safari,“ vysvětluje mi na nedaleké pokladně Johanna, která tu prodává lístky. „Děláme projížďky na 400 metrů, kilometr a tři kilometry. Zima vám nebude – sedíte na sobí kožešině a další vás ještě přikryjeme,“ povzbuzuje mě ke svezení. 

Čtěte také: Tři věci, které jste ani netušili o Santa Clausovi

Sobí safari 

Teď v zimě si sobí spřežení prý užívají především dospělí návštěvníci z Asie. Dřív sem na polární kruh vyráželi hlavně turisté z Ruska nebo Velké Británie. Teď je ale Rovaniemi plné turistů ze Singapuru nebo Číny. 

Zastavuji jeden mladý pár. Přijeli teprve před několika hodinami z Číny a byli prý zvědaví hlavně na Santu a suvenýry. Ubytovali se kousek odsud na kraji lesa a chtějí strávit na severu Finska zimní dovolenou. 

Rostoucí zájem čínských turistů o Laponsko se před dvěma lety dostal i na stránky listu China Daily. Hlavní sezóna je pochopitelně před Vánoci v prosinci, ale i teď – dávno po svátcích – je tu plno. 

Čtěte také: Sobi provázejí Laponce celým životem. Jsou jejich mazlíčky i spojením s přírodou

Mrazivá pohádka 

Laponsko - polární záře - Foto: Josef Stejskal

Laponsko - polární zářeFoto: Josef Stejskal

Z Helsinek je do Rovaniemi blízko, jen něco přes hodinu letu, a tak sem zamířil i Laimondas z Litvy, kterého potkávám nedaleko obchodu s hračkami. 

„Jsem tu už podruhé. Přijel jsem se svými dvěma dcerami, jedné je pět a druhé jedenáct,“ říká. „Santa Claus na nás vždycky čeká. Je tu hodně sněhu a lidé se na sebe usmívají, takže jsem tu šťastný.“ 

A úsměv Liamondasovi netuhne ani při minus třinácti stupních, které hlásí velká obrazovka u vstupu. V noci bývá ještě mnohem méně, až kolem minus třiceti stupňů. Teprve tehdy se lehce kýčovitý pohled na santaclausovské atrakce změní ve skutečnou severskou pohádku. 

Čtěte také: Finsko, to jsou jezera, sauna a mumínci. V Tampere mají oblíbené postavičky i vlastní muzeum

To když se na temně černé obloze jasně rozsvítí hvězdy a za jasného počasí se objeví i zelenkavá polární záře. 

Autor:  Matěj Skalický
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace