Nobelovu cenu měl dostat Nohavica, myslí si jeho fanoušci v Polsku

Jaromír Nohavica ve Varšavské Stodole - Foto: Vít Pohanka

Jaromír Nohavica ve Varšavské StodoleFoto: Vít Pohanka

Jaromír Nohavica vyprodal v tomhle týdnu dvakrát za sebou kultovní varšavský klub Stodola. Písničkář z Moravy v Polsku pořád přitahuje publikum. Dokáže ho také roztleskat a rozezpívat. Co se jim na Nohavicovi tak líbí?

Koncert sotva začal a písnička Těšínská varšavské publikum viditelně a slyšitelně rozehřála. Sál klubu Stodola je vyprodaný. Lístek stojí v přepočtu bezmála tisíc českých korun, ale Jaromír Nohavica se zřejmě nemusí bát, že by na něj Varšavané nepřišli. 

Část z nich – jako paní Alžběta – je tady tak trochu z nostalgie: „Je to prostě neobyčejný člověk, obdivujeme ho. Zpíváme si polsky jeho písničky s kamarády. Pro nás je Nohavicova hudba něčím krásným, vzpomínkou na staré časy.“ 

Čtěte také: VIDEO: Těšínsko je jako bermudský trojúhelník, říká Jaromír Nohavica

Ale mezi diváky vidím i spoustu mladých lidí, pro které je v dnešní přetechnizované době osvěžením přímočarost písničkáře. „ Dokáže publikum zhypnotizovat jen klasickou kytarou, akordeonem a bicími. To je fantastické,“ myslí si odhadem dvacetiletá Marta. 

Tři národy na jedné vlně 

Jaromír Nohavica často a rád koncertuje i na Slovensku a v Polsku - Foto: Vít Pohanka

Jaromír Nohavica často a rád koncertuje i na Slovensku a v PolskuFoto: Vít Pohanka

Sám Jaromír Nohavica říká, že je podle jeho zkušenosti polské publikum otevřenější než to české: „Jsou zvědavější,“ shrnuje. „Dokáží vyjet do světa a pracovat tam. My jsme spíše uzavření do svých maloměst. Jsme úžasní, pracovití, ale nejsme tak do světa.“ 

Na podiu se střídá čeština s polštinou a Poláci okolo mne, jako by to ani nevnímali. Jaromír Nohavica z vlastní zkušenosti ví, že diváci a posluchači na Slovensku, v Polsku a v Česku sice mluví vlastními jazyky, zároveň je prý ale cítit, že vycházejí ze stejného základu. 

Čtěte také: „Poláci se o svět zajímají. Češi ne,“ říká autor knihy Gottland. A vysvětluje proč

„Velmi rychle se zapalují Slováci, na druhou sirku už to hoří,“ hodnotí český písničkář. „Poláci v sobě mají nádhernou smutnou emocionalitu, která je velmi povznášející. Člověk hned cítí jejich energii. Celkově ale musím říct, že je zřejmé, že mají tato tři publika stejné kořeny.“ 

Žádný Dylan, ale Nohavica 

Polské publikum Nohavicu miluje stejně jako to české - Foto: Vít Pohanka

Polské publikum Nohavicu miluje stejně jako to českéFoto: Vít Pohanka

Polští fanoušci by Jaromíru Nohavicovi v každém případě přáli větší mezinárodní uznání. „S tou Nobelovou cenou se spletli. Spíš ji měl dostat Nohavica. Jsem o tom přesvědčený na sto procent,“ tvrdí rozhodně pan Konrad. 

Možná trochu přehání, ale je znát, že Poláci berou Jaromíra Nohavicu také za svého písničkáře. Jeho hudbu poslouchají a hlavně na něj pořád chodí. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace