Podprsenka jako šperk a klobouky z králičí plsti. Na London Fashion Week dorazili čeští návrháři

Z kolekce známé návrhářky Vivienne Westwood - Foto:  London Fashion Week

Z kolekce známé návrhářky Vivienne WestwoodFoto:  London Fashion Week

Tkanina z dob socialismu, která se používala jako dekorace interiérů, nebo plstěné pokrývky hlavy nahrazující složité účesy – i těmito „zbraněmi“ útočí mladí čeští designéři na odborné publikum na prestižní akci London Fashion Week.

Londýnský Fashion Week, to je obří módní akce, která se řadí mezi nejdůležitější svého druhu na světě. V jedné z jejích doprovodných programů představují svůj vtip, vkus i originální nápady mladí návrháři z Česka. Odborným garantem české účasti tvořené studenty a čerstvými absolventy je známá návrhářka Liběna Rochová. 

 

V Londýně je v plném proudu Fashion Week, módní akce, která se řadí mezi nejdůležitější svého druhu na světě. V jedné z jejích doprovodných akcí představují své originální nápady přední mladí návrháři z Česka.

Vložit na svůj web

Česká expozice dostala název Last Fata Morgana a příchozí uvítá extravagantní podprsenka. „Udělala jsem monumentální šperky, které jsou součástí oděvu. Inspirovala jsem se pozicí šperku na těle. Náhrdelník je v prostoru ženského poprsí,“ popisuje Markéta Kratochvílová, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Studovala i na School of Visual Arts v New Yorku. 

Čtěte také: Džíny, peklo českých ulic? „Češkám chybí ženskost,“ tvrdí stylistka

Mladí návrháři „načichli“ módní globalizací 

Sofya Samareva přivezla do britské metropole tři kolekce velmi netradičních pokrývek hlavy z králičí plsti - Foto: Jiří Hošek

Sofya Samareva přivezla do britské metropole tři kolekce velmi netradičních pokrývek hlavy z králičí plstiFoto: Jiří Hošek

Sofya Samareva přivezla do britské metropole tři kolekce velmi netradičních pokrývek hlavy z králičí plsti, se kterými se příchozí velmi rádi fotili. O pozornost si říká třeba zelená kreace, ve které muži vidí hlavu samuraje, zatímco pro ženy je to umělý drdol. 

„Nebaví mě čekat, než mi narostou vlasy. Tohle je moje hra – můžu si vzít na sebe pánský účes, ten pak změnit za drdol nebo mikádo,“ vysvětluje. 

Na návrháře, které na prestižní akci pozvalo České centrum v Londýně, je znát, že i vzhledem k četným zahraničním stážím trochu „načichli“ módní globalizací. Je ale více než sympatické, že se použitými materiály i přístupem hlásí k českým kulturním kořenům. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace