Potopené vraky jsou vyhledávanou atrakcí polského pobřeží

Potápění je čím dál populárnější zábavou. Někdo se noří pod hladinu kvůli barevným rybám, jiného lákají tajuplné útesy. Na polské pobřeží Baltského moře ovšem jezdí potápěči kvůli vrakům. Poloostrov Hel nedaleko Gdaňsku je vyhlášenou lokalitou, kde se dá potápět k desítkám lodí na dně.

Instruktor potápění Pawel Wolih mi ukazuje seznam všech vraků, ke kterým se dá potápět. „Vraků leží okolo poloostrova Hel několik tisíc. 1700 z nich je už identifikováno a zaznačeno na mapě. Ale námořní úřad povolil potápění pouze k čtyřiatřiceti. Vraky se nachází v hloubce od osmdesáti do dvou metrů. Takže každý bez ohledu na zkušenosti si najde svůj vrak,“ dodává Wolih.

Ovšem řada lodí na dně je pro potápěče zapovězených. „Jsou brány jako vojenské pomníky a požádali o to Němci z pietních důvodů. Jejich přání respektujeme a k takovým válečným vrakům se nepotápíme,“ říká mi majitel potápěčské základny Diving Baltic Andrzej Krasuski. Až na výjimky. To když se právě na přání německé strany vydal k jednomu z vraků pan Wolih i s kamerou.

„Nahoře na lodi seděl poslední kapitán potopeného německého křižníku. Dojatě se díval na záběry své potopené lodi. Kvalita přenosu byla tak dobrá, že to německá televize dávala v živém vysílání,“ připomíná instruktor potápění, který už se pod vodou staral o stovky klientů.

„Měli jsme hosty z Kanady, z Německa, Rakouska. Díky internetu k nám v podstatě jezdí lidé z celého světa. V Česku žije známý potápěč Silvestr Pěkník, který také využívá služeb naší základny,“ dodává pan Andrzej a vede mě do velmi hlučné místnosti.

Říká mi, že tady se plní bomby pro potápěče nejrůznějšími směsmi. Zásoby má základna velké, proto funguje v zimě, v létě. „V Polsku je to čím dál populárnější sport a zábava. Hlavně díky dostupnému vybavení, které už není tak drahé a dá se objednat i ze zahraničí,“ říká mi pan Krasuski. Potápění k vrakům je dnes největším lákadlem polského pobřeží.

„To je tak jediné, co se dá na Baltu vidět zajímavého. Nemáme útesy, nemáme žádné barevné ryby. Takže potopené válečné lodě jsou naší největší atrakcí,“ přiznává Pawel Wolih.

„Gdaňsk a Gdyně jsou velmi staré přístavy s dlouhou tradicí. Gdaňsk byl kupeckým městem a mířila do něj spousta lodí. Řada z nich kvůli bouřkám a špatné navigaci tonula. A také v době druhé světové války bylo Baltské moře svědkem mnoha vojenských operací a bitev,“ dodává pan Krasuski.

Jeho kolega mi na fotce ukazuje největší chloubu místních potápěčů. Desetiletí pohřešovaný a nedávno znovu objevený vrak německé letadlové lodi Graf Zeppelin, který leží v hloubce téměř devadesáti metrů. „Potápění k vrakům není nebezpečné, pokud mu předchází správná příprava. Nejdůležitější je rozvaha, odhadnutí situace. Mělo by jít o zkušené potápěče,“ varuje Andrzej a už se věnuje mamince, která přihlásila své tři děti do týdenního kurzu potápění.

„Je to skvělé, když mají děti o něco zájem. Tak je v tom podporuji. Strach o ně nemám. Věřím odborníkům,“ říká mi paní Magda. „Chtěl jsem vidět, jak to vypadá pod vodou. Už jsem se potápěl v šestnácti metrech. Je to zajímavé. Těším se na vraky,“ dodává třináctiletý Michal.

„Pod vodou vypadá hezky i míchačka na beton. Potopené věci vytváří kolem sebe určité tajemství. Může za to lom světla a stínů. Proto vraky potápěče tak přitahují,“ vysvětluje mi na závěr Pawel Wolih.

Za vraky lodí jezdí na Balt už od roku 1977 i český potápěč Silvestr Pěkník. Přiznává, že Balt sice nenabízí potápěčům zrovna ideální podmínky – viditelnost je malá a voda studená –, ovšem pro vrakové potápění je Balt podle něj ideální. Je to totiž moře s největší hustotou vraků na kilometr čtvereční. Co ho na potápění k troskám potopených lodí tak fascinuje, prozradil posluchačům Zápisníku zahraničních zpravodajů v telefonickém rozhovoru, který si můžete poslechnout ze záznamu.

<iframe width="680" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;brcurrent=5,0,0&amp;t=p&amp;ll=54.5418,18.764648&amp;spn=0.557663,1.867676&amp;z=9&amp;output=embed">mapa</iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;brcurrent=5,0,0&amp;t=p&amp;ll=54.5418,18.764648&amp;spn=0.557663,1.867676&amp;z=9&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: oblast výskytu vraků u polského pobřeží Baltského moře</a></small>
autor: pev
Spustit audio